Deneysel olarak sulfadiazin ve trimetoprim verilen gökkuşağı alabalıklarında rezidü ve bazı spesifik olmayan immune sistem parametrelerinin araştırılması
Investigation of residue and some non-specific immune system parameters in rainbow trout applied sulfadiazine and trimethoprim as experimental
  1. Tez No: 197841
  2. Yazar: BEHİRE IŞIL DİDİNEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZNUR DİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu araştırmada, 12 C su sıcaklığında tutulan gökkuşağı alabalıkları(Oncorhynchus mykissWalbaum)'na i.p. ve oral yolla tribrissen (sulfadiazine/trimethoprim, 5:1) uygulandıktansonra, sulfadiazine ve trimethoprimin dokulara dağılımları, rezidüleri ve maksimum kalıntıkonsantrasyonu altına düşme süreleri HPLC ile belirlenmiştir.Bu amaçla ortalama 180g ve 70g ağırlığındaki balıklardan oluşan iki grup balığa 125 mg/kgcanlı ağırlık dozunda intraperitonal enjeksiyonla, bir grup balığa (ortalama 180 gağırlığında) da 30 mg/kg canlı ağırlık/gün dozunda 7 gün süreyle yeme ilave edilerektribrissen uygulanmıştır. Uygulamalardan sonraki 1, 8, 15, 22, 29, 36, 43, 50 ve 57. günlerdealınan balıklara ait kas, karaciğer ve deri örnekleri analizlere kadar -30 oC'de muhafazaedilmiştir.Sulfadiazine'in 180g ağırlığındaki balıklarda kasdaki maksimum kalıntı limitinin (0.1µg/g)altına düşme süresi 15 gün iken, 70g ağırlığındaki balıklarda 8 gün olarak bulunmuştur.Sulfadiazinin kasda maksimum kalıntı konsantrasyonunun (0,1µg/g) altına düşme süresiilacın i.p. ve oral olarak verildiği grupta 15 gün olarak belirlenmiştir.Trimethoprimin kasda maksimum kalıntı konsantrasyonunun (0,05 µg/g) altınadüşme süresi tüm gruplarda 15 gün olarak bulunmuştur.Bu araştırmada, ayrıca tribrissen'in gökkuşağı alabalıklarının spesifik olmayan bağışıklıksistemine etkileri belirlenmiştir. Bu amaçla ortalama 54 g ağırlığındaki balıklara 30 mg/kgcanlı ağırlık/gün dozunda 7 gün süreyle yeme ilave edilerek tribrissen uygulamasını takiben1, 8, 15, 22 ve 29. günlerde balıkların kan örnekleri alınıp, hematokrit değeri, NBT(+)nötrofil sayısı, eritrosit sayısı ve toplam lökosit sayısı incelenmiş ve serum lizozimaktivitesinin tesbiti için de serum örnekleri analizlere kadar -30 oC'de muhafaza edilmiştir.Buna göre, gökkuşağı alabalıklarında tribrissen uygulamasının NBT(+) nötrofil sayısını vehematokrit değerini azalttığı ve eritrosit sayısını artırdığı belirlenmiştir. Serum lizozimaktivitesi ve lökosit sayısına ise etkisinin olmadığı saptanmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Oncorhynchus mykiss, rezidü, doku dağılımı, sulfadiazin,trimetoprim, spesifik olmayan bağışılık
Özet (Çeviri)
In this study, we determined tissue distribution, residue and withdrawal times oftribrissen(sulphadiazine/trimethoprim, 5:1) after intraperitonal and oral administration in therainbow trout (Oncorhynchus mykiss, Walbaum) at 12 oC.For this purpose, tribrissen was intraperitonally administered to two group fishes with amean of 180 g and 70 g for single dose of 125mg/kg fish. However, it was orallyadministered to third group rainbow trout with a mean of 180g, for seven days dose of 30mg/kg biomass/day. İmmediately after the end of administration, muscle, liver and skinsamples of fishes were collected in 1, 8, 15, 22, 29, 36, 43, 50 and 57th days and stored at -30oC until the analyses were performed.The withdrawal times of sulphadiazine in muscle of 180g weighting fish was 15 days whileit was 8 days for 70 g weighting fishes. After i.p. and oral administrations, withdrawal timesof sulphadiazine in muscle was founded 15 days. Withdrawal times of trimethoprim, in allgroups? was 15 days in muscle.In addition, effect of tribrissen application on non-specific defence mechanisms of rainbowtrout (Oncorhynchus mykiss Walbaum) has been determinedd. For this purpose, tribrissenwas incorporated into feed and orally administered to fishes with a mean of 54 g, for sevendays at the therapeutic dose of 30 mg/kg biomass/day, at a water temperature 13 oC andimmediately after the end of administration blood samples of fishes were collected in 1, 8,15, 22 and 29th days and nitroblue tetrazolium (NBT)(+) neutrophil number, haematocritelevels, erythrocyte and total leucocyte number examined. Removed serum samples for serumlysozyme activities determination stored -30 oC until the analyses were performed. As theresults of this studies showed that NBT(+) neutrophils and haematocrit levels reduced andenhanced erythrocyte number after administration of tribrissen. Total leucocyte number andserum lysozyme activities was not effected from tribrissen administration.KEY WORDS : Oncorhynchus mykiss, residue, tissue distribution, sulphadiazine,trimethoprim, non-specific defence