Trakya bölgesinde üretilen inek sütlerinde aflatoksin Ml varlığı
Occurence of aflatokxin Ml in raw milk from Trakya region
  1. Tez No: 197871
  2. Yazar: ASLI ÖZSUNAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZETYÜKSEK L SANS TEZTRAKYA BÖLGES 'NDE ÜRET LEN NEK SÜTLER NDE AFLATOKS NM1 VARLIĞIAslı ÖZSUNARAflatoksinler esas olarak küflü gıdalarda görülmesine karşın doğrudan insantüketimine sunulan gıdalarda da aflatoksin bulunabilmekte çeşitli işleme yöntemleri bunutamamen ortadan kaldıramamakta ve hayvan yeminde bulunabilecek aflatoksinler çok az daolsa et, süt ve yumurta gibi gıdalara geçebilmektedir.Temel gıda maddesi olan süt, insan beslenmesi açısından büyük öneme sahiptir.nekler vasıtasıyla aflatoksin B1 (AFB1) ile kontamine olan gıdaların sindiriminin direktsonucu olarak, süt ürünleri ya da sütte aflatoksin M1 (AFM1) ortaya çıkmaktadır. BebeklerinAFM1'e maruz kalması, sütün çocuklar için besleyici madde olmasından dolayı çoküzücüdür. Trakya Bölgesi'ndeki sütün kontaminasyon derecesini ölçmek için yapılançalışmada, örnekler Mart ve Haziran aylarında bir süt üretim çiftliğinden alınmıştır. 135 adetçiğ süt örneğinden 116'sında (%86) AFM1 bulunduğu tespit edilmiştir. AFM1 bakımındanpozitif çıkan örneklerden sadece 1 tanesi (%0,74) yasal limitin üzerindedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMASTER THESISOCCURENCE OF AFLATOXIN M1 IN RAW MILK FROM TRAKYA REGIONAslı ÖZSUNARAflatoxins appears in human diets as the direct result of the intake of themalthough are found in the food containing mould especially . Take into account that thesome technological procedures do not affect aflatoxin concentration and finallyaflatoxins may occure in various agricultural products even if the amount of aflatoxinsare very low in the animals feedstuff ingredients. Milk is the basic food stuff that is veryimportant for human diets. Aflatoxin M1 (AFM1) appears in milk ve milk products asthe direct of the intake of aflatoxin B1 (AFB1) contaminated feed by dairy cows. Theexposure of infants to AFM1 is something to worry about because milk is a mainnutrient for children. Our aim is to carry out a study to determine the contaminationdegree of milk in our region. Samples are collected from the dairy farm in March veJune period . AFM1 occurence was found from 116 (%86) of 135 of the examined milksamples.