Sıvı metallerin dinamik özellikleri
Dynamical properties of liquid metals
  1. Tez No: 197875
  2. Yazar: MUTLU ÇOLAKOĞULLARI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEYFETTİN DALGIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
iÖZETBu çalışmada, sıvı alkali ve toprak alkali metallerin ergime noktaları civarındaki tekparçacık ve kolektif dinamik özellikleri hesaplanmıştır. Dinamik hesaplamalara ait girişverileri olarak Ichimaru-Utsumi dielektrik fonksiyonu ile Fiolhais model potansiyelikullanılarak elde edilen etkin çiftler potansiyelleri ve statik yapısal fonksiyonlarıkullanılmıştır. Statik yapısal fonksiyonlar, Variational Modified Hypernetted Chain teorisikullanılarak elde edilmiştir. İlgili sıvı sistemlerinin statik ve dinamik yapısal fonksiyonlarınaait hesaplanan sonuçlar literatürdeki diğer teorik ve deneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır.Ayrıca, hız otokorelasyon fonksiyonundan elde edilen özdifüzyon katsayıları diğer çalışmalarile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, hesaplanan ve literatürdeki çalışmalar arasında uyumFiolhais potansiyelinin sıvı metallerinin yapısal ve dinamik özelliklerinin hesaplanmalarındakullanılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
iiABSTRACTIn this work we have investigated the single particle and dynamic properties of liquidalkali and alkaline-earth metals near their melting points. The effective pair potentialsobtained using the Fiolhais? model potential with Ichimaru-Utsumi screening function and thestatic structural functions are used as the input data for dynamic calculations. These structuralfunctions are obtained within the variational modified hypernetted chain theory. Thecomputed static and dynamic structural functions for the investigated systems are comparedwith the experimental data and other theoretical results in literature. The calculated self-diffusion coefficients determined from velocity autocorrelation functions are also comparedwith other available studies. Finally, the good agreement between the calculated results andliterature shows that Fiolhais? potential can be used in the calculations for the structural anddynamic properties of liquid metals.