Statik bölgesel alan faktörü ve sıvı alkali metallerin yapısal özellikleri
The static local field factor and structure of the liquid alkali metals
- Tez No: 184465
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETSTATİK BÖLGESEL ALAN FAKTÖRÜ VE SIVI ALKALİ METALLERİNYAPISAL ÖZELLİKLERİBu çalışmada, ergime noktası civarında bulunan sıvı alkali metallerin , elektronik ,manyetik, statik ve dinamik özelliklerinin belirlenmesinde önemli bir yer tutan , iyonlararasındaki korelasyonların bir ölçümü olan S (q) yapı faktörü , homojen bir elektrongazının dielektrik fonksiyonu ve elektron-iyon model potansiyelleri kullanılamaksuretiyle tek bileşenli iyonik plazma modeli olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlardeneysel sonuçlarla karşılaştırılmıştır .Son olarak, elektriksel dirençlilik Ziman Formülü vasıtasıyla sayısal integrasyonyöntemleri kullanılarak hesaplamış ve literatürde elde edilen sayısal sonuçlar ilekarşılaştırılmıştır.VII
Özet (Çeviri)
0SUMMARYTHE STATIC LOCAL FIELD FACTOR AND THE STRUCTURALPROPERTIES OF ALKALI METALSIn this work, the structure factor S (q ) , which gives the measurement of correlationsbetween ions and determines the electronic, magnetic, static and dynamic properties ofliquid alkali metals near the melting point, was investigated according to onecomponent ionic plasma model which based on dielectric function of a homogeneouselectron gas and electron-ion model(pseudo) potentials and the results were comparedwith the experimental results in literature.Finally, the electrical resistivity was calculated, using Ziman formula, by means ofnumerical integration techniqu and the obtained results were given comparatively withliterature.VIII