Depo sistemleri ve depo tasarımı
Store systems and store designing
- Tez No: 197887
- Danışmanlar: PROF.DR. ALPASLAN FIĞLALI, PROF.DR. COŞKUN ÖZKAN, Y.DOÇ. SEMRA BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
DEPO S STEMLER VE DEPO TASARIMIEND. MÜH. GÖKMEN TURANÖZET : Bu çalışmanın amacı, lojistik sektörü içerisinde depolamanın öneminivurgulamak ve depo tasarımını biçimsel olarak gerçekleştirmenin sistematiğinisunmaktır. Lojistik son yıllarda Türkiye ` de gelişme göstermiş olan ve gelişmeyedevam eden en önemli sektörlerden biri konumundadır. Lojistik ithalat ve ihracatınartması bakımından çok önem arz etmektedir. Lojistiğin gelişmesiyle beraberdepolama sistemlerinde de paralel bir gelişme oluşmuştur. Şirketler daha güvenli,daha görsel, daha işleri kolaylaştıran ve daha standart bir depo oluşturma yolunagitmişlerdir.Bu çalışmada ilk olarak lojistiği ve buna müteakip depolama sistemlerini açıkladım.Depolamada kullanılan istif makineleri ve depo tasarımını açıkladım. En son olarakda kendi çalıştığım şirketimde uyguladığım örnek bir depo tasarımı gerçekleştirdim.Tüm gelişmiş ülkeler artık üretimden kısmayı büyük ölçüde başarmışlardır,verimlilik üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bu anlamda depolama maliyetlerindüşürülebileceği bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadır. Sınırlı depolama alanınasahip işletmeler ve nakliyeden kazanmak isteyen işletmeler depolama (içte vedışarıda) yoluna gitmeye başlamışlardır. Bende bu konuda çalışmak isteyen kişilereışık tutması açısından depolama sistemlerini açıklamaya çalıştım.
Özet (Çeviri)
STORE SYSTEMS AND STORE DESIGNINGIND. ENG. GÖKMEN TURANSUMMARY : The aim of this study is to stress the importance of storaging inlogistic sector and to present the implementation of designing warehouse shapely. Inrecent years logistic is the one of important sector which began to improve and willimprove sector. Logistic is so important for import and exports rising. With thelogistics improving, storaging is also began to improve. Companies began to havemore securitly, regular, standart and more easy to pick material warehouses.n this study ı tried to explain logistic and storaging systems. I explained thestoraging machines and desinging warehouses. At last ı made an apply in companywhere ı work.Developed countries succeded to reach the productivity at production and they madeso many studies about productivity. Storaging is the one alternative subject forsaving costs. Companies who has limited area and wanted to pay less Money fortransportation began to storaging at internal or external warehouses. I tried toexplain storaging systems to the people who want to learn these systems.