Büro yönetimi uygulanan organizasyonlarda işgücü kaybının önlenmesi ve verimliliğin artırılmasında etkili olan dinamiklerin analizi
The analysis of dynamics which are effective on increasing productivity and preventation of labourforce loss at companies
  1. Tez No: 197888
  2. Yazar: ÖMER SUNA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN ORAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziBÜRO YÖNET M UYGULANAN ORGAN ZASYONLARDAŞGÜCÜ KAYBININ ÖNLENMES VE VER ML L Ğ NARTIRILMASINDA ETK L OLAN D NAM KLER N ANAL ZÖmer SUNATrakya ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüTarım Ekonomisi Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Yasemin ORAMAN2005Bu çalışmada işletmelerde işgücü kaybının önlenmesi ve verimliliğin arttırılmasındaetkili olan dinamikler teorik çerçevede ve uygulamada ortaya çıkan boyutları ile ele alınmıştır.Verimlilik ve motivasyon gözlenebilen bir olay veya mikroskop altında incelenen birşey değildir. Verimliliği ve motivasyonu etkileyen faktörler ancak kişilerin davranışlarınınyorumlanması ve anketlerle anlaşılabilir. Bu çalışmada, ?A Tugayı? personeli arasındayapılmış olan bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Anket toplam 245 kişi arasındayapılmıştır. Ankete katılan kişilerin rütbe dereceleri üst subay, subay, astsubay ve uzmançavuşlardan oluşmaktadır. Ast subaylar %53.5'lik payla en kalabalık grubu oluştururken üstsubaylar %6.1'lik payla en az bölümü oluşturmaktadır. Personelin yaş aralığı 20 ile 44arasında değişmektedir.Öncelikle motivasyonel unsurlar bakımından kurumdaki mevcut durumunsaptanmaya çalışıldığı bu çalışmada personel veriminin artması için personeli motiveedilmesinde en çok hangi unsurların personel tarafından önemsendiği araştırılmış ve bir anketneticesinde elde edilen verilerin değerlendirilmesiyle bir takım sonuçlara ulaşılmayaçalışılmıştır.Bu çalışmamızın sonucunda da görülmektedir ki; ücret seviyesi, çalışanlar açısındanen önemli motivasyonel unsurlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özel yaşama saygı,kurumca sahiplenilme, takdir edilmek ayrıca çalışanların önem verdiği diğer faktörlerdir.iii
Özet (Çeviri)
SUMMARYThesis of MasterTHE ANALYSIS OF DYNAMICS WHICH ARE EFFECTIVE ON INCREASINGPRODUCTIVITY AND PREVENTATION OF LABOURFORCE LOSS ATCOMPANIESÖmer SUNATrakya UniversityGraduate School of Natural and Applied ScienceDepartment of Agricultural EcomomicsSupervisor: Yrd. Doç.Dr. Yasemin ORAMAN2005In this study, the dynamics effective on preventing the loss of workforce andincreasing productivity in enterprises, were dealt with the teorical framework and theirdimensions come out in practice.Productivity and motivation are not observational events or something examined underthe microscope. Foctors affecting productivity and motivation can olny be understood viainterpreting the personel behaviour and the questionnaires. In this study, aquestionnaire whichwas carried out among the ?A? Bridage personnel, was used. It was applied on 245 people intotal. The ranks of the participants were top officerrs, sub officer and expert sergeants. Whilesub officers formed the most crowded group with a share of 53.5%, top officers were the leastcrowded group with 6,1%. Age interval of the personel was 20-44.In this study that the current situation in coporation was tried to be determined fromthe point of view of motivational components, it was investigated which components weremostly considered by personnel about motivating them in order to increase productivity andkind of outcomes were tried to be reached by evaluating the findings obtained from aquestionnaire.As the result of our study, it is seen that, wage level was introduced as one of the mostimportant motivational components by the personel. Respect to private life, protection by thecomporation and being appreciated are the other factors that the personel attach importabce,as well.iii