Oligofenol diazo bileşikleri ve metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
The synthesis and characterization of oligophenol diazo compounds and metal complexes
- Tez No: 197957
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİOLİGOFENOL DİAZO BİLEŞİKLERİ VE METALKOMPLEKSLERİNİN SENTEZİ VE KARAKTERİZASYONUDilek ÇANAKÇIÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜKİMYA ANABİLİM DALIDanışman : Prof.Dr.Selahattin SERİNYıl : 2006 , Sayfa :87Jüri : Prof.Dr.Selahattin SERİNProf.Dr.Osman SERİNDAĞYrd.Doç.Dr.Mehmet TUNCELAzobenzenlerin, ışığa duyarlı kromoforlar oldukları bilinmektedir. UVışığının, bu moleküllerin absorpsiyon davranışları üzerinde kuvvetli bir etkisiolmasından dolayı, bu ışık altında moleküller cis-trans izomerlerini oluştururlar. Buetki, optik bellekler ve bilgi transdüsörleri için üretilecek yeni malzemelerde,azobenzenlerin kullanılmasını sağlayabilir. Böyle moleküllerin başarılı bir şekildekullanılabilmeleri için gerekli işlevselliğe sahip olması gerekmektedir. Bununanlamı, bu maddelerin kullanılabilmesi için ince tabaka yada film şeklindebulunabilmesidir. Para konumunda -CN, -CH3O, -SO3 ve-COOH gruplarını içerenhomopolimerler, enzim katalizli polimerizasyonlada hazırlanabilmektedir.Anahtar Kelime : Azobenzen, HomopolimerizasyonI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc / PhDTHE SYNTHESIS AND CHARECTERIZATION OFOLİGOPHENOL DİAZO COMPOUNDS AND METALCOMPLEXESDilek ÇANAKÇIDEPARTMENT OF CHEMISTRYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Prof.Dr.Selahattin SERİNYear : 2006 , Sayfa :87Jury : Prof.Dr.Selahattin SERİNProf.Dr.Osman SERİNDAĞAssist.Prof.Dr.Mehmet TUNCELAzobenzenes are well known photosensitive chromophores. They show cis-trans isomerisation upon UV-irradiation resulting in a strong influence on theabsorption behaviour of the molecule. This effect may find application in newmaterials for optical memories, wave guide switching and information transducers.One necessary condition for a successful utilization of such materials is theirprocessability, that means, they should be fibre or film forming. Azo phenolhomopolymers with functional groups such as -CN, -CH3O, -SO3 and -COOH at thepara position were prepared by enzyme catalyzed polymerization.Key Words : Azobenzenes, HomopolymerII