Değişik oranlarda yeme katılan ve E vitaminin oreochromis nloticus L., 1758 türünün büyüme parametreleri ve bazı dokularının histolojisi üzerine etkileri
The effects of vitamin E added to feed in different ratios growth parameters and some tissues histologies of Oreochromis niloticus L., 1758
- Tez No: 197999
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TULAY ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİDEĞİŞİK ORANLARDA YEME KATILAN E VİTAMİNİN Oreochromisniloticus L., 1758 TÜRÜNÜN BÜYÜME PARAMETRELERİ VE BAZIDOKULARININ HİSTOLOJİSİ ÜZERİNE ETKİLERİFiliz ÇELİKÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜSU ÜRÜNLERİ ANABİLİM DALIDanışman: Yrd. Doç. Dr. Tülay ALTUNYıl: 2005, Sayfa:68Jüri: Yrd. Doç. Dr. Tülay ALTUNProf. Dr. İbrahim CENGİZLERProf. Dr. Sait POLATBu çalışmada, değişik oranlarda yeme katılan E vitaminin (110.25 mg / kgyem (Kontrol Grubu), 175 mg / kg yem (1. Grup), 200 mg / kg yem (2. Grup) ve 250mg / kg yem (3. Grup)) Oreochromis niloticus L., 1758 türünde büyümeparametreleri, hayatta kalma oranı ve bazı dokularının histolojisine olan etkileriincelenmiştir. Balıklar (başlangıç canlı ağırlık ortalaması 20.62±1.19 g ve total boyortalaması 10.33± 0.20 cm) 60 gün boyunca beslenmişlerdir.Deneme sonunda en yüksek canlı ağırlık ve total boy ortalaması 1. Gruptan(sırasıyla, 36.91±0.81 g; 13.36±0.12 cm) elde edilmiştir. En yüksek günlük canlıağırlık artışı (0.27±0.07) ve spesifik büyüme oranı (0.96±0.02) 1. Gruptan eldeedilirken, kondisyon faktörü de Kontrol Grubundan (1.68±0.05) elde edilmiştir.Balıkların en yüksek hayatta kalma oranları ise, 2. ve 3.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISTHE EFFECTS OF VITAMIN E ADDED TO FEED IN DIFFERENT RATIOSGROWTH PARAMETERS AND SOME TISSUES HISTOLOGIES OFOreochromis niloticus L., 1758Filiz ÇELİKDEPARTMENT OF FISHERIESINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisior: Asst. Prof. Dr. Tülay ALTUNYear:2005, Pages:68Jury: Asst. Prof. Dr. Tülay ALTUNProf. Dr. İbrahim CENGİZLERProf. Dr. Sait POLATThe effect of diets including different levels of vitamin E (110.25 mg / kgfeed (Control Group), 175 mg / kg feed (Group 1), 200 mg / kg feed (Group 2) and250 mg / kg feed (Group 3)) on growth parameters, survival rate and the histology ofsome tissues of Oreochromis niloticus L., 1758 were examined in this study.