Yeni deprem yönetmeliğine (TDY-98) göre düzensizliklerin incelenmesi
Examination of the irregularities used in TDY-98
- Tez No: 198002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Yeni Deprem Yönetmeliğinde yer alan, bina ve bina türüyapıların deprem hesabında kullanılacak yöntemlerin seçiminde önemlidüzensizliklerden biri olan A1-Burulma düzensizliği detaylı olarak incelenmiştir. Buçalışma çeşitli yapı tipleri üzerinde yapılmıştır. Bu yapı tipleri çözülerek burulmadüzensizliği katsayılarının aks sayılarına ve kat sayılarına göre değişimleriincelenmiştir. Ayrıca yapıda burulma düzensizliği (ηbi>1.20) ve aşırı burulmadüzensizliği (ηbi>2.00) oluşmaması için mevcut kolon boyutları arttırılarak, mevcutperde elemanlara simetrik perde elemanlar yerleştirilerek ve perdelerin yapıiçerisindeki konumları değiştirilerek değişik çözümlemeler yapılmıştır. Bu konulardagöz önüne alınan örnekler SAP2000N programı kullanılarak çözülmüştür.Anahtar Kelimeler : Deprem Yönetmeliği, Burulma Düzensizliği, Betonarme Yapı,Perdeler
Özet (Çeviri)
In this study, A1-torsional irregularity which is a part of the Turkish EarthquakeCode and one of the important irregularities that affects the choice of methods to be used forearthquake design of building and building-like structures was investigated in detail. Thestudy was conducted for different types of structures. The variations of torsional irregularitiesaccording to the number of structural axes and number of stories were investigated. Differentexamples were solved for increased cross-sectional dimensions, additional symmetric shearwalls and relocated shear walls. The underlying purpose in doing this was to prevent torsionalirregularity (ηb>1.2) and excessive torsional irregularity (ηb >2) in structures. The exampleswere solved by SAP2000 software.Keywords : Earthquake Regulations, Torsion Irregularity, Reinforced Concrete, Shear Walls