Prefabrike yapıların depremde dayanıklı tasarımı, onarım ve güçlendirilmesi
The desing, repair and strengthening of prefabricated buildings enabling resistance to earthquakes
- Tez No: 172220
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGUT ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
PREFABRİKE YAPILARINI DEPREME DAYANIKLI TASARIMI, ONARIM ve GÜÇLENDİRİLMESİ ÖZET Türkiye, topraklarının büyük kesimi deprem tehlikesi altında olan bir ülkedir. Dolayısıyla yapıların depreme dayanımım arttıran teknolojiler ülkemiz için hayati önem taşımaktadır. Bu teknolojilerden biri de prefabrikasyondur. Prefabrikasyon; binanın tamamının elemanlara bölünmesi, bu elemanların önceden üretilerek şantiyede bir araya getirilmeleri veya binanın yapı sistemini oluşturan fonksiyonel ya da fonksiyonel olmayan elemanların fabrikalarda veya şantiyelerde kurulan atölyelerde üretilerek, arsa üzerinde bir araya getirilmesi işlemi olarak tanımlanmaktadır. Özellikle 1998 Adana-Ceyhan ve 1999 Kocaeli depremlerinde meydana gelen hasarlar prefabrikasyon sistemlerinin gözden geçirilmesini zorunlu kılmaktadır. Hasar olan binaların birçoğu eski Türkiye deprem yönetmeliğine (TDY'98) göre yapılmıştır. Yeni deprem yönetmeliği (TDY'98) modern ve yeterli bir deprem yönetmeliği olsa da, özellikle prefabrike çerçeve yapılarının tasarımında yetersiz ve eksik kalmaktadır. Toplam dokuz bölümden oluşan bu çalışmada prefabrike yapıların tasarımı, onarım- güçlendirme yöntemleri üzerinde durulmuş, değişik dünya yönetmelikleri taranarak uygulamalı örneklerle farkları irdelenmiştir. Söz konusu çalışmanın ilk iki bölümünde prefabrikasyonun tanımı yapılmış ve dünyada ve Türkiye'de gelişimi irdelenmiştir. Ayrıca mimari ile prefabrikasyon arasındaki ilişkide göz önüne alınmıştır. Üçüncü bölümde, prefabrike elemanlar ve taşıyıcı sistemleri ana hatlarıyla tanımlanmıştır. Dördüncü bölümde, prefabrike yapılardaki kuvvet aktarma mekanizmaları ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Beşinci bölümde, prefabrike yapıların depreme dayanıklı yapı tasarımı, ana kurallar, prefabrike çerçeveli yapılar ve prefabrike panolu yapılar olmak üzere ayrı ayrı incelenmiştir. Altıncı bölümde, TDY'98, Amerikan deprem yönetmeliği (UBC'97) ve Avrupa Birliği deprem yönetmeliğindeki (Eurocode-8) prefabrike yapılar için verilen deprem yükleri ve hesap kuralları gözden geçirilmiştir. xıııYedinci bölümde, üç farklı yönetmelikteki hesap yöntemleri dikkate alınarak biri prefabrike çerçeveli ve diğeri prefabrike panolu olarak seçilen iki ayrı yapıya gelen deprem yükleri hesaplanmıştır. Sekizinci bölümde, prefabrike yapılarda meydana gelen hasarlar, sebepleri ve dikkate alınması gerekli hususlar üzerinde durulmuştur, yurtdışında ve ülkemizde meydana gelen depremlerde prefabrike yapıların davranışları incelenmiştir. Ayrıca prefabrike yapıların onarım ve güçlendirme yöntemleri üzerinde durulmuştur. Çalışmadan elde edilen sonuçlar ve değerlendirmeler tezin son bölümünde özetlenmiştir. XIV
Özet (Çeviri)
THE DESING, REPAIR AND STRENGTHENING OF PREFABRICATED BUILDINGS ENABLING RESISTANCE TO EARTHQUAKES SUMMARY In Turkey, the majority of the land is in danger of earthquakes. Accordingly, technologies increasing the resistance of the buildings to earthquakes is a vital issue for Turkey. One of such technologies is prefabricating. Prefabricating can be defined as the combination of formerly allocated elements constructing the structure of a building at the construction plant which are functional or unfunctional elements produced individually at factories or construction sites. Especially the damages of 1998 Adana - Ceyhan Earthquake and 1999 Kocaeli Earthquake shows how compulsory it is to examine and overview the prefabricating systems. Most of the buildings damaged during these earthquakes were built according to the old Turkish Earthquake Regulations (TDY '98). The new regulations are still not efficient enough for the design of the construction of prefabricated frames even though it is comparatively modern. In this nine section study, the design, repair and strengthening techniques of prestressed buildings were examined and different regulations in the world were explained throughout the applied examples. In the first two sections, you'll find the full definition of prefabricated buildings and the related developments both in the world and in Turkey. Besides the relation of architecture and prefabricated buildings is also explained in these sections. In the third section, the prestressed elements and bearing systems were described in outlines. Fourth section, explains and studies the mechanisms transmitting the strength in prefabricated constructions in details. In the fifth section, the constructive design of prestressed buildings resistant to earthquakes is explained separetly by means of main rules, structures with prestressed frames and buildings with prestressed panels. In the sixth section, there is an overview on the earthquake loads determined for the prestressed buildings and the related calculation rules mentioned in TDY '98, Amerikan Earthquake regulations (UBC '97) and European Union Earthquake Regulations (Eurocode-8). In the seventh section, considering the calculation techniques mentioned in all the three different regulations, the earthquake loads on two different buildings, one of xvwhich is with prestressed frames and the other one with prestressed panels, were individually calculated. In the eighth section, the damages on the prestressed buildings, the reasons of these damages and the important points that must be considered carefully were explained in details and finally the behaviors of prestressed buildings during the earthquakes in abroad and in Turkey were studied. Besides, the repair and strenghtening methods of prestressed buildings were also emphasized in this section. The results and evaluation of the entire study is summarized in the last section of the thesis. XVI