Tarım makineleri satınalma bedellerinin değerlendirilmesi
Purchasing price analysis of agricultural machinery
- Tez No: 198051
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT SAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİTARIM MAKİNALARISATINALMA BEDELLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİEsra GÜNGÖRENÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜTARIM MAKİNALARI ANABİLİM DALIDanışman: Yrd.Doç. Dr. Sait M. SAYYıl : 2005, Sayfa: 81Jüri : Yrd.Doç. Dr. Sait M. SAYProf. Dr. Alaettin SABANCIProf. Dr. M. Necat ÖRENTarım makinaları satınalma bedellerinin çok yıllık verilere dayalı olarakanalizi, tarımsal mekanizasyon planlaması başta olmak üzere değişik çalışmalar içinoldukça önemlidir.Bu tez kapsamında, ülke genelinde yaygın olarak kullanılan tarımmakinalarının edinme giderleri 1997-2004 yıllarını içerecek şekilde, çok yıllıkverilere dayalı olarak incelenmiştir. Değerlendirmede Türkiye genelinde üretimyapan ve verilerine ulaşılabilen, farklı illlerde faaliyet gösteren firmalardan edinilenveriler üzerinde çalışılmıştır.Yapılan değerlendirmelerde aynı makinanın satınalma bedelinin herhangi biryılda bölgelere göre önemli bir değişim göstermediği, makina satınalma bedellerininmakina ünite sayısı veya işleyici organ sayısıyla orantılı olarak değiştiği ve budeğişimin firmalar arasında çok önemli olmadığı belirlenmiştir.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, seçilen tarım makinaları yani, disklipulluk, sabit kulaklı pulluk, çizel, kültüvatör, santrifüj gübre dağıtma makinası vekombine tahıl ekim makinaları için birim satınalma bedelleri sırasıyla, 737 â¬/m(759 $/m), 485 â¬/m (517.3 $/m), 300.7 â¬/m (317.3 $/m), 213.1 â¬/m (222.8 $/m), 24.5â¬/m (25 $/m) olarak bulunmuştur.Anahtar Kelimeler :Tarım Makinaları Satınalma Bedeli, Mekanizasyonİşletmeciliği, Birim Satınalma BedeliI
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISPURCHASING PRICE ANALYSIS OFAGRICULTURAL MACHINERYEsra GÜNGÖRENDEPARTMENT OF AGRICULTURAL MACHINERYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASuperviser: Assist.Prof.Dr. Sait M. SAYYear : 2005, Pages: 81Jury : Assist.Prof.Dr. Sait M. SAYProf. Dr. Alaettin SABANCIProf.Dr. M. Necat ÖRENIt is necessary to know prices of machinery for various studies particularlyagricultural mechanisation planning. To determine the machinery prices per unit isvery important in order to establish a suitable park for the farm.In this study, the prices of machinery which have been manufactured inTurkey for the last seven years were evaluated in USD and Euro currency basis and itwas concluded that mean purchase prices could be safely used in any computationrelated farm mechanization management and planning studies.It was determined that the purchase price of agricultural equipment ischancing with number of unit.According to the results derived from the study, unit purchasing prices of discplough, moldboard plough, chisel, cultuvator, fertilizer broadcaster and combineddrill machines were respectively, 737 â¬/m (759 $/m), 485 â¬/m (517.3 $/m), 300.7â¬/m (317.3 $/m), 213.1 â¬/m (222.8 $/m), 24.5 â¬/m (25 $/m).Key words : Purchase price of Agricultural Machinery; Agricultural MachineryManagement, Unit Purchasing Price.II