Akyatan (Karataş/Adana) Lagünü'nde bulunan ergin mavi yengeç (Callinectes sapidus rathbun, 1896)'lerde hemosit tür ve miktarının berlirlenmesi
Determination of haemocytes amount and haemocytes type in mature blue crab (Callinectes sapidus rathbun, 1896) which was captured in Akyatan Lagoon (Karataş/Adana )
  1. Tez No: 198072
  2. Yazar: SERAP GELİBOLU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANAN TÜRELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 34
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİAKYATAN (KARATAŞ/ADANA) LAGÜNÜ'NDE BULUNAN ERGİN MAVİYENGEÇ (Callinectes sapidus RATHBUN, 1896)'LERDE HEMOSİT TÜR VEMİKTARININ BELİRLENMESİSerap GELİBOLUÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜSU ÜRÜNLERİ ANABİLİMDALIDanışman : Yrd. Doç. Dr. Canan TÜRELİYıl 2006, Sayfa: 28Jüri : Yrd. Doç. Dr. Canan TÜRELİDoç. Dr. Elif ORUÇYrd. Doç. Dr. Aysel ŞAHANBu çalışmada, Kuzey Doğu Akdeniz Bölgesindeki Akyatan lagünündenyakalanan 93 dişi ve 134 erkek olmak üzere toplam 227 ergin Mavi Yengeç(Callinetes sapidus Rathbun, 1896)'in hemolenfinde (kan ve lenften oluşan sıvı)mL'de hemosit miktarı ve çeşitleri tanımlanmıştır. Hiyalin, granular, semigranularolmak üzere üç tip hücre belirlenmiştir. Dişi bireylerde ortalama mL'de toplamhemosit miktarı 242,300±6,113x104, hiyalin 25,722±0,916x104, semigranular125,817±4,847x104, granular hemosit miktarı 91,078±3,047x104 olarak; erkekbireylerde ortalama mL'de toplam hemosit miktarı 216,434±4,778x104, hiyalin21,447±0,609x104, semigranular 112,355±3,058x104, granular hemosit miktarı82,632±2,080x104 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISDETERMINATION OF HAEMOCYTES AMOUNT AND HAEMOCYTESTYPE IN MATURE BLUE CRAB (Callinectes sapidus, RATHBUN, 1896)WHICH WAS CAPTURED IN AKYATAN LAGOON (KARATAŞ/ADANA)Serap GELİBOLUDEPARTMENT OF FISHERIESINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Asst. Prof. Dr. Canan TÜRELİYear: 2006, Pages: 28Jurry : Asst. Prof. Dr. Canan TÜRELİAssoc. Prof. Dr. Elif ORUÇAsst. Prof. Dr. Aysel ŞAHANIn this research, two hundred and twentyseven (227) matured blue crab werecaptured in Akyatan lagoon in the North East of Mediterranean region. Hemolymph(blood and lymph)and haemocytes (amount and types) in mL were measured in 93female and 134 male of matured blue crab. Three types of cells were determined.These include hyaline, granular and semigranular cells. Result showed that the totalamount of haemocytes in mL was in female individuals 242.300±6.113x104,hyaline 25.722±0.916x104, semigranular 125.817±4.847x104, granular was91.078±3.047x104; in male individuals total amount of haemocytes216.434±4.778x104, hyaline 21.447±0.609x104, semigranular 112.355±3.058x104,granular haemocytes 82.632±2.080x104. The total percentage (%) of cells werefound to be %14 hyaline, %31 granular and %55 semigranular.The total carapas length of female blue crab was 60.715 mm while that male'stotal carapas length was 72.161 mm.