Farklı jeolojik ortamlarda oluşan piritlerin jeokimyasal incelenmesi
A geochemical study on pyrits formed in different geological environments
- Tez No: 198073
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKYILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Geological Engineering, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİFARKLI JEOLOJİK ORTAMLARDA OLUŞAN PİRİTLERİNJEOKİMYASAL İNCELEMESİAyşe ÇÜRÜKÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜJEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİMDALIDanışman : Yrd.Doç.DrMustafa AYYILDIZYıl : 2006, Sayfa:45Jüri : Yrd.Doç.DrMustafa AYYILDIZProf.Dr.Servet YAMANDoç.Dr.Suphi URALKolay tanınan ve en çok bulunan minerallerden biri olan pirit hemen hemenher tür kayaçta ve başlıca hidrotermal, skarn ve sedimanter maden yataklarındagörülmektedir. Bu çalışmada hidrotermal oluşuma sahip Horzum(Kozan/Adana),masif sülfid oluşuma sahip Küre (Kastamonu), kontak metasomatik oluşuma sahipKaramadazı(Yahyalı/Kayseri) ve sedimanter oluşuma sahip Germav (Şanlıurfa)formasyonu içerisinde bulunan piritlerin, iz, nadir toprak element analizleri yapılaraksonuçlar karşılaştırılmıştır.İz element sonuçlarına göre; Co değeri sedimanter Urfa örneklerinde oldukçadüşük bulunurken (ort.1,075 ppm), Küre ve Karamadazı örneklerinde yüksekdeğerlerde bulunmuştur. Buna karşılık Ba değerleri Urfa örneklerinde 11,7 ppm ikenHorzum, Karamadazı, Küre örneklerinde düşük değerlerde bulunmaktadır. Ni değeri,kontak metasomatik Karamadazı örneklerinde oldukça yüksek (ort.197,7 ppm),hidrotermal Horzum bölgesinde ise düşük (ort.34,5 ppm) değerler göstermektedir. Asdeğerleri ise sedimanter Urfa örneklerinde oldukça düşük (
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISA GEOCHEMİCAL STUDY ON PYRİTS FORMEDİN DİFFERENT GEOLOGİCAL ENVİRONMENTSAyşe ÇÜRÜKDEPARTMEN OF GEOLOGYINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Assist.Prof.Dr.Mustafa AYYILDIZYear : 2006, Pages:45Jury : Assist.Prof.Dr.Mustafa AYYILDIZProf.Dr.Servet YAMANAssoc.Prof.Dr.Suphi URALEasy recognized and one of the most common mineral, Pyrite, can be seen inalmost all sort of rocks, and mainly in hydrothermal, skarn and sedimanter mine-beds. In this study, Trace, The Rare Earth analysis of pyrits in the formation ofhydrothermal Horzum (Kozan-Adana), masive sulfite Küre (Kastamonu), contactmetasomatic Karamadazı (Yahyalı/Kayseri) and sedimanter Germav (Şanlıurfa) aremade, and the results are compared.According to REE results; Co value is fairly low in Urfa samples (average1,075 ppm) whereas it is in high value in Küre and Karamadazı samples. On thecontrary, Ba values are in low value in Horzum, Karamadazı and Küre sampleswhereas they are 11,7 ppm in Urfa samples. Ni value shows significantly high valuein the samples of contact metasomatic Karamadazı samples (average 197,7 ppm) andlow value in hydrothermal Horzum region (average 34,5 ppm). As value is rather lowin sedimanter Urfa samples (