Kohezyonlu zeminlerde kayma düzlemleri boyunca oluşan rotasyon
Rotation along shear planes in cohesive soils
- Tez No: 198096
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZYÜKSEK LİSANS TEZİKOHEZYONLU ZEMİNLERDE KAYMA DÜZLEMLERİBOYUNCA OLUŞAN ROTASYONBülent DERİNÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜJEOLOJİ MÜHENDİSLİĞİ ANABİLİM DALIDanışman : Doç. Dr. Hasan ÇETİNYıl: 2005, Sayfa: 58Jüri : Doç. Dr. Hasan ÇETİNProf. Dr. Aziz ERTUNÇDoç. Dr. Mustafa LAMANYüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, özel olarak hazırlanmışkilli zemin örneklerinden yaptırılan ince kesitler kullanılmıştır. Bilgisayar ortamındazemin örneklerinin tane, boşluk ve diğer bileşenlerinin yönlenmeleri ölçülmüş vemikro dokuda (fabrik) değişikliğe neden olan en büyük asal gerilme ile ilişkikurulmaya çalışılmıştır. Çalışmada, zemin taneleri ve boşluk yönlenmeölçümlerinden elde edilen açılar gül diyagramlarıyla değerlendirilerek rotasyonuntane yönlenmesi ve maksimum asal gerilme (Ï1) yönü üzerindeki etkisini belirlemekamaçlanmıştır.Zemin mekaniğine konu olan zeminlerin mühendislik ve yapısal özellikleri;doğrudan doğruya tane karakteristikleri, tanelerin konumları ve taneler arasındaoluşan kuvvetler tarafından kontrol edilirler. CU (Hızlı) ve CD (Yavaş) deneyleri ilezemin bileşenleri tek tek incelenerek her bir ince kesitten 600-1100 arasında tane,boşluk ve kil domain ölçümü alınmıştır. CorelDRAW programında tanelerin,boşlukların ve kil domainlerinin uzun eksenleri çizilerek yatay ve düşey düzlemlerleyaptıkları açılar bulunmuştur. Açılar gül diyagramı formatında düzeltilerek dipsprogramında rotasyonu belirlemek için gül diyagramları çizilmiştir. Her yenilmemiktarında ince kesitlerin uygun yerlerinden zemin dokularının fotoğraflarıalınmıştır.CU (Hızlı) ve CD (Yavaş) deneylerinde tane bileşenlerinin düşeyle 0-100arasında açı yapan bileşen yüzdelerinin, tane bileşenlerin düşeyle yapmış olduklarıortalama açı değerleri ile orantılı bulunmuş ve rotasyonun gerçekleştiğidoğrulanmıştır. Rotasyonun tane yönlenmesi ve maksimum asal gerilme yönüüzerindeki etkisi belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Rotasyon, Yönlenme, Asal Gerilme , Zemin Dokusu
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMSc THESISROTATION ALONG SHEAR PLANES IN COHESIVESOILSBülent DERİNDEPARTMENT OF GOELOGICAL ENGINEERINGINSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCESUNIVERSITY OF ÇUKUROVASupervisor : Assoc. Prof. Dr. Hasan ÇETİNYear: 2005, Pages: 58Jury : Assoc. Prof. Dr. Hasan ÇETİNProf. Dr. Aziz ERTUNÇAssoc. Prof. Dr. Mustafa LAMANIn this study, soil thin sections of artificially prepared clayey soil sampleswere used. Orientations of particle, pore and other constituens were measured andthe relationship between the soil structure and maximum principal stress was studiedusing various computer programs. The results were plotted as rose diagrams and theeffects of rotation on the orientation and maximum principal stress were investigated.Engineering properties of soils in soil mechanics are controlled mainly bythe charecteristics and orientations of the particles as well as forces acting on theseparticles. About 600-1100 particle, pore and clay domain orientations in CU (fast)and CD (slow) direct shear tests were measured on each thin section. UsingCorelDRAW program, angles between long axes of the particles, pores and claydomains and verticle and horizontal planes were measured. Then, using Dipsprogram rose diagrams of the measurements were prepared. Photographs were takenfrom representative structures of each thin sections.Orientations between 0-10 degrees and average angles with the verticalplanes were found to corelate well in both CU (fast) and CD (slow) direct shear testsindicating that the roration has taken place in both tests. Effects of rotation on bothorientation and maximum principal stress were determined.Key words : Rotaion, Orientation, Principal Stress, Thin-section