Yumurtalık Sugözü külü içeren betonların basınç, eğilme ve aşınma dayanımlarının araştırılması
Investigation of compressive, flexural and abrasion resistance of concrete containing fly ash from Yumurtalık Sugözü
- Tez No: 198108
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI ÇAĞATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, yüksek oranda Yumurtalık-Sugözü uçucu külü içerenbetonun basınç, eğilme ve aşınmaya karşı direnci deneysel olarak incelenmiştir.Çalışmada değişik miktarlarda uçucu kül kullanılarak farklı beton karışımlarıelde edilmiş ve süper akışkanlaştırıcı yardımı ile sabit su-çimento oranındabetonlar üretilmiştir. Bu beton karışımlar teste tabii tutulmuş olup, elde edilendeney sonuçları aralarında karşılaştırılmıştır. Uçucu kül ile çimento miktarındantasarruf sağlanmıştır. Beton basınç dayanımı arttıkça aşınma direncinin dearttığı görülmüştür. Uygun uçucu kül kullanımı ile ağırlıkça %10 yerdeğiştirme oranında normal beton dayanımına eşdeğer dayanım eldeedilebileceği sonucuna varılmıştır. Uçucu kül içeren betonun dayanımözellikleri ile normal betonun özellikleri arasındaki ilişkinin benzer olduğusonucuna varılmıştır. Laboratuvarda elde edilen verilere dayanarak mevcutuçucu külün çimentoyu %10-%40 oranında ikame edebileceği ve incelenenbetonun, uygun bir şekilde dizayn edildiği takdirde özellikle beton yolkaplaması olarak kullanılabileceği kanaati oluşmuştur.Anahtar Kelimeler : Uçucu kül, Dayanım, Aşınma
Özet (Çeviri)
In this work, compressive, flexural and abrasion resistance of concretecontaining Yumurtalık-Sugözü fly ash were investigated. In the work,concrete mixtures were prepared using different amounts of fly ash to obtaindifferent mixes were prepared with superplasticizer using fixed water-cementratio. These concrete mixtures were tested, the results were compared witheach other. Using fly ashes are employed to provide savings on amount ofcement. In general, it has been determined that the stronger the concrete isthe higher the abrasion resistance. The results show that a fly ash concretehaving a similar strength value to that of conventional concrete can beproduced at a 10% (by mass) replacement of cement by fly ash is provided.The relation between the strength characteristic of concrete containing fly ashwas found to be similar to that of conventional concrete. Based on dataobtained from laboratory study, it was concluded that the current fly ashmight replace the cement ratio at about 10%-40% and it was concluded thatthe concrete studied can be used for road pavements when it is properlydesigned.Key Words : Fly ash, Strength, Abrasion