Baskı öncesi hazırlık işlemlerinde tarama yöntemlerinin ve çıkış işlemlerinin baskı kalitesine etkisi
The effect of scanning methods and print-out processes to print quality at the process of pre-print
- Tez No: 198272
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUHARREM SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matbaacılık, Typography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matbaa Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZETBASKI ÖNCESİ HAZIRLIK İŞLEMLERİNDE TARAMAYÖNTEMLERİNİN VE ÇIKIŞ İŞLEMLERİNİN BASKIKALİTESİNE ETKİSİUluslararası grafik ve baskı kalite kriterlerine uymayan kuruluşların başarılı olması mümkündeğildir. Teknolojik gelişmelerin en üst seviyede olduğu bu son yıllarda bilgi ve eğitimin ne kadarönemli olduğu açıkça ortaya çıkmıştır.Matbaa sektöründe kalite konusundaki en önemli konulardan biride tram sıklığıdır. Basılmasıistenilen orjinalin belirli tram sıklığına göre taranması, çıkışının alınması ve hangi kâğıt üzerinebasılacaksa en uygun tram sıklığı belirlenmesidir.Bu çalışmada basılması istenilen orjinallerin hangi aşamalardan geçeceği baz alınarakanlatılmıştır. Tarama teknolojisi, çıkış teknolojileri ve baskı kontrol noktasında dikkat edilecekhususlar olarak belirtilmiştir. Bu teknolojilerin çalışma prensipleri açıklanmıştır.Sonuçta tarama ve çıkış işlemlerinde baskı kalitesini etkileyen parametreler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTTHE EFFECT OF SCANNING METHODS AND PRINT -OUT PROCESSES TO PRINT QUALITY AT THEPROCESS OF PRE-PRINTIn recent years technology is the top valve of century depend on this education gains moreimportance.One of the important issues of press quality is density of half-tone. We should scan thephotos with a known way and print it on the paper that could give us a good quality.In this assignment I intent to write the stages of printing these are scan, printing and controlpoints in addition this I study on the principles of general meaning of production.Consequently, it is determined the parameters effecting quality of print at the process of scanningand print-out.