Koroner Arter Hastalarında Hipertansiyonun İnflamatuar Reaksiyona Additif Etkisi
The Effect of Hypertension on Inflammatory Reaction in Diseases of Coronary Artery Patients
- Tez No: 203339
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET MELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Ateroskleroza bağlı ölümler halen dünyada ve ülkemizde ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Aterosklerotik plak, birçok yönüyle kronik inflamasyona benzemektedir. Hipertansiyon (HT) kardiyovasküler hastalıklar için en önemli risk faktörlerinden birisi olup, kardiyovasküler morbidite ve mortaliteyi belirgin arttırmaktadır. Araştırmalarda HT ile hafif dereceli kronik bir inflamasyon birlikteliği gösterilmiştir. Mevcut bulgular acaba HT inflamatuar bir hastalık mıdır? ya da inflamatuar süreç HT'nin patogenezinde rol oynamakta mıdır? sorularını gündeme getirmiştir. HT'nin aterosklerotik süreçteki vasküler inflamasyona ilave katkısının olup olmadığının anlaşılması, HT ve aterosklerozun mortalite ve morbiditesini azaltan yeni tedavi stratejilerine ve hedef organ hasarlarının azaltılmasına katkıda bulunabilir. Biz stabil koroner arter hastalığında HT'nin inflamatuar sürece ilave katkısının olup olmadığını araştırdık.Çalışmamıza alınan hastalar otuzar kişilik üç gruba ayrıldı; Grup I sadece koroner arter hastalığı olan, Grup II ise koroner arter hastalığına ilaveten HT'si olan hastalardan oluşturuldu. HT sistolik kan basıncı 140 mmHg ve/veya diyastolik kan basıncı 90 mmHg'nın üzerinde olması şeklinde tanımlandı. Kontrol grubu (Grup III) benzer yaş grubunda sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. Çalışmaya en az 6 haftadır egzersiz, yemek yeme, soğuğa maruz kalma ve/veya emosyonel stres ile uyarılabilen, dinlenmekle veya dil altı nitrat preparatları ile tamamen geçen tipik stabil angina pektoris tanımlayan hastalar alındı. Tüm katılımcıların ayrıntılı öyküleri alındı, detaylı bir fizik muayeneleri yapıldı ve 12 derivasyonlu elektrokardiyografileri alındı. Transtorasik ekokardiyografi'leri yapıldı. Gerekli görülen hastalara da Bruce protokolünde egzersiz stres testi yapıldı. Grup I ve II'deki tüm hastalara koroner anjiografi yapıldı. Koroner arter hastalığında herhangi bir koroner damarda %70 ve üzerinde darlık olması olarak değerlendirildi. Çalışmaya dahil edilen tüm olgulardan kan örnekleri en 12 saat açlık ve en az 5 dakika dinlenme sonrası alındı. İnflamatuar markerlerdan hs-CRP,İL-1ß, İL-6, İL-10 ve TNF-?'nın düzeyleri ölçüldü.Çalışmamızda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında hem koroner arter hastalığı grubunda ve hem de koroner arter hastalığı+HT grubunda inflamasyonun göstergeleri olan hs-CRP, İL-1ß, İL-6 ve TNF-? değerleri daha yüksekti. Bu farklılıklar istatistiksel olarak oldukça anlamlı idi. Fakat koroner arter hastalığı ve koroner arter hastalığı+HT grupları kendi aralarında karşılaştırıldığında, koroner arter hastalığı+HT grubundaki inflamatuar markerler daha yüksek olmakla birlikte istatistiksel olarak anlamlı değildi.Çalışma grubumuzu oluşturan hipertansif hastaların tamamı antihipertansif tedavi almakta olup, kan basıncı değerleri nispeten kontrol altındaydı. Daha önce hipertansif hastalarda düşük dereceli inflamasyonun gösterildiği çalışmalara göre bizim çalışma grubumuzda kan basıncı değerlerimiz daha düşüktü. Ayrıca, bizim hastalarımızın hepsi antihipertansif tedavi almakta olup, %87'si anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörü (ACE-İ) veya anjiyotensin reseptör blokeri (ARB) almaktaydı. Renin anjiyotensin aldesteron sisteminin son ürünü anjiyotensin II'dir (ATII). ATII'nin özellikle AT tip 1 reseptörleri aracılığıyla aterojenik ve proinflamatuar etkileri bulunmaktadır ve ACE-İ ve ARB'ler, ATII'nin bu olumsuz etkilerini azaltabilirler.Sonuç olarak, stabil dahi olsa, koroner arter hastalığı hastalarında kontrol grubuna göre artmış inflamatuar yanıt saptandı. Ancak, stabil koroner arter hastalığı hastalarında, HT'nin inflamatuar süreç üzerine additif etkisi gösterilemedi. Antihipertansif amaçlı ACEİ veya ARB kullanımı stabil koroner arter hastalığında inflamatuar cevabı azaltıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is one of the most encountered causes of death presently in the world and also in Turkey. Atherosclerotic plaque and chronic inflammation are similar in many ways. Hypertension (HT) is the major element of risk. Researches show the relation between HT and chronic inflammation. That is one of the most important elements of risk in cardiovascular diseases and it increases the morbidity and morality significantly. Present symptoms revive these questions: ?Is HT an inflammatory disease? Or does inflammatory process take role in the progression of HT or not??. Understanding the vascular inflammation of HT in the atherosclerotic process may help to determine new cure strategies to decrease the morbidity and mortality and decrease the damage of targeted organs. We suggest a hypothesis that HT may have contribution to the inflammatory process in stable CAD.In our study, patients were distributed in to tree groups each forming of thirty people. Group I includes carries the patients who has only CAD and group II carries the patients who has not only CAD but also HT. HT defined to have the higher blood pressure than 140 mmHg systolic blood pressure or 90 mmHg diastolic blood pressure. Control group (group III) was formed from healthy volunteers in the same age group. The patients who were stimulated while they are eating, exercising practicing, exposed to cold or emotional stress, they get well then they relax or take nitrate pills -which is a typical stable angina pectoris- for minimum 6 weeks were included in to the research. All participants? detailed histories were recorded, physical consultations were performed, 12 derived electrocardiography and transthrocic echocardiography are done. Some of the patients when necessary underwent exercise stress test under the Bruce protocol. All patients in group I and group II had coroner angiographies. CAD is described as 70% or higher tightness in any coroner vessel. The blood has taken from all patients after minimum 12 hours of hunger and after 5 minutes resting. The levels of hs-CRP, IL-1ß, IL-6, IL-10 and TNF-? were measured with inflammatory markers.In our studies, when the control group was compared to both other CAD group and CAD+HT group; hs-CRP, IL-1ß, IL-6 and TNF-?, blood levels which are the symptoms of the inflammation, were higher. These differences were statistically quite significant. However, when the groups CAD and CAD+HT compared among them, inflammatory markers in CAD+HT group were higher but it was not statistically significant.All the hypertensive patients who form Group II our group take antihypertensive treatment, therefore blood pressure values were relatively under control. Value of blood pressure in our study was lower than the previous studies, which show low degreed inflammation in hypertensive patients. Besides, all of our patients take antihypertensive treatment, and 87% of them take angiotensin converting enzyme inhibitor (ACE-I) or angiotensin receptor blocker (ARB). The system of renin angiotensin aldesteron?s end product is angiotensin II (ATII). ATII especially has proinflamatory effects though AT type-1 receptors, and ACE-I and ARBs can decrease these negative effects of ATIIIn conclusion, even if it is stable, the inflammatory response was determined higher in CAD group according to the control group even the patients were stable. However, additive effect of HT on inflammatory processes can not be demonstrated. Use of ACEI or ARB as an antihypertensive treatment in stable CAD, may decrease the inflammatory response.