Magnezyum ve bakır boratların sentezi ve üretim teknolojilerinin geliştirilmesi
Synthesis of magnesium and copper borates and improvement of their production
  1. Tez No: 198339
  2. Yazar: AHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİM AYRANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anorganik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZETMAGNEZYUM VE BAKIR BORATLARIN SENTEZİ VEÜRETİM TEKNOLOJİLERİNİN GELİŞTİRİLMESİBoratlar yer kabuğunun çok az bir yüzdesini oluştururlar. Nanometrik taneboyutlarındaki bakır boratlar yağlarla iyi dispersiyon çözeltileri oluştururlar ve buözelliğinden dolayı makine yağlarında aşınma önleyici kaydırıcı yağ katkıları olarakkullanılırlar. Ayrıca, ahşap türü orman ürünlerinde ve diğer selüloz materyallerindede mantar önleyici (fungisit) olarak kullanılırlar.Doğal olarak bulunan magnezyum boratlar olduğu gibi, sentetik olanları davardır. Doğal magnezyum boratlar, bazı tuzlu göl sularından, örneğin Çin'de olduğugibi kloropinnoit (2MgO.2B2O3.MgCl2.14H2O) türü çift tuzlardan fizikselzenginleştirme yöntemleriyle kolayca elde edilmektedirler. Magnezyum ve boriçeren bazı bileşiklerin uygun şartlarda birbirleriyle reaksiyona girmeleri sonucufarklı mol sayılarında hidrat suyu içeren sentetik magnezyum boratlar elde edilebilir.Genel olarak; hem magnezyum hem de bor içeriğinden dolayı toprağın pestisitlerdenarındırılmasında, süper iletken magnezyum diborürün üretilmesinde, sürtünmeyiazaltıcı katkı maddesi olarak yağlarda, metal yüzeyleri için yalıtkan kaplamabileşimlerinde, ısıya duyarlı renk veren mürekkep bileşimlerinde, boyalardakorozyonu önleyici katkı olarak, deterjan bileşimlerinde topaklanmayı önlemek için,kontakt lens yıkama sularında ve ahşap korumada yanmayı geciktirici olarakkullanılmaktadırlar.Sanayi, tarım ve ormancılıkta geniş bir kullanım alanına sahip olan bormadeninden yararlanılarak bakır ve magnezyum boratların elde edilme yöntemleri buçalışmada test edilmiştir.Haziran 2005 Ahmet YILMAZIV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTSYNTHESIS OF MAGNESIUM AND COPPER BORATES ANDIMPROVEMENT OF THEIR PRODUCTIONBorates consists a very little percent of earth. Copper borates with nanometricparticule size, make good dispersion solutions with oils and due to this propertiesthey can be use in machine oils as antilubricant oil additives. Also, can be used asfungicide in wooden type forest products and other cellusoid materials.As well as magnesium borates can be found in natural form, they also can besynthetic. Natural magnesium borates can be easily obtained by physical enrichmentmethods from chloropynnoid (2MgO.2B2O3.MgCl2.14H2O) type double salt fromsalty lake waters like in China. Synthetic, different hydrated magnesium borates canbe achieved by reaction of compounds which contains magnesium and boron atunder suitable conditions. In general, due to their magnesium and boron content,magnesium borates can be use for; removing the pesticides from earth, production ofsuperconductive magnesium diboride, as lubricating additive in oil, for metalsurfaces as insulating coat material, in heat sensitive colored ink compositions, anti-corrosive additive for dyes, in contact lens washing solutiouns and wood protectionas fire retardant.In this study, production methods of copper and magnesium borates fromboron mines that have wide applications in industry, agriculture and forestry havebeen tested.June 2005 Ahmet YILMAZV