Müşteri ilişkileri yönetimi ve WEB tabanlı hasar yönetim sistemi yazılımının müşteri istekleri doğrultusunda geliştirilmesine yönelik bir uygulama
Customer relationship management and an application for WEB based damage management software through customer demands
- Tez No: 198340
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEŞİM YAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Statistics, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
ÖZETMÜ TER L K LER YÖNET M ve WEB TABANLI HASARYÖNET M S STEM YAZILIMININ MÜ TER STEKLERDO RULTUSUNDA GEL T R LMES NE YÖNEL K BRUYGULAMAGünümüzün rekabetçi i dünyasında, mü teri kazanmanın ve bu kazanılanmü terinin firmaya ba lılı ının sa lanarak elde tutulmasının ne kadar zor oldu ubilinmektedir. Bu nedenle her firma, mü terilerine sundu u ürün ve hizmeti artanrekabeti göz önünde bulundurarak tekrar gözden geçirmek durumundadır. Firmalarınvarlı ını sürdürebilmesi için, mü terilerden gelen istek ve ikâyetleri de erlendirmesive ürün / hizmet hakkındaki dü üncelerini ifade edebilmeleri için uygun mü teritemas noktaları olu turması gereklidir. Burada önemli olan bu temas noktalarındangelen verilerin do ru bir ekilde de erlendirilmesidir.Bu tez çalı ması, firmaların mü terilerine sunmu oldu u ürün / hizmetimü teri beklentileri do rultusunda geli tirerek, i dünyasında rekabetçi kalmalarınaimkân sa layan Mü teri li kileri Yönetimi (CRM) konusunun genel bir çerçevesinisunmayı amaçlamaktadır. Hizmet sektöründe yer alan bir firmanın, mü terilerininkullanımına sunmu oldu u, Web Tabanlı TecNormPro Hasar Yönetim Sistemiyazılımı bir masa üstü program olan Proeks programının, mü teri isteklerido rultusunda geli tirilmesini konu almaktadır. Bunu gerçekle tirmek içinde,firmanın mü terileri ile temas halinde noktalar belirlenmi ve bu noktalardakimü terinin sesinin etkin bir ekilde algılanmasını engelleyen nedenler için çözümönerileri sunulmu tur.Mayıs, 2005 Kaan ALTUNTU
Özet (Çeviri)
ABSTRACTCUSTOMER RELATIONSHIP MANAGEMENT AND ANAPPLICATION FOR WEB BASED DAMAGE MANAGEMENTSOFTWARE THROUGH CUSTOMER DEMANDSNowadays in competitive business enviroment, gaining a customer and keepinghis loyalty to the firm is a difficult task. For this reason, all the firms shouldreconsider the products and the services with being aware of increasing content.Firms have to provide appropriate customer touch points, evaluate demands andcomplaints and get the responses for products / services. The key action in thisprocess is the evaluation of the data obtained at these touch points.The objective of this thesis is to present a general frame for CustomerRelationship Management (CRM) that offers firms to be content in businessenvironment with improvements on products / services through customer demands.As a case study, by considering the principles of CRM an improvement on a webbased damage management system software was aimed. To achieve this, it wasconcluded the firm has to determine the contact points and these points have to offersolutions preventing perceiving the voice of customer.May, 2005 Kaan ALTUNTU