Mikroalaşımlı çeliklerin frezelenmesinde kesme parametrelerinin talaşlı işlenebilirliğe etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of machinability on chip removal parameters for milling of microalloy steels
- Tez No: 198380
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZETBu çalışmada, doğal gaz ve petrol boru hatlarında, aktarma organı elemanlarında veotomotiv endüstrisinde kullanılan mikroalaşımlı çeliklerden 38MnSiVS5 kullanılmıştır.Simetrik düzlem yüzey frezeleme yöntemi ile talaş kaldırma işlemi, PVD kaplamalısert maden uçlarla deneyler yapılmıştır. Deneylerde Taksan marka dijital eksengöstergeleri bulunan üniversal freze tezgahı, 63 mm çapında kesici ağız sayısı 8 olan kesicitakım, KISTLER marka 5011B tipi kuvvet dinamometresi ve Mitutoyo firmasının ürettiğiSurftest 211 yüzey pürüzlülük cihazı kullanılmıştır.38MnSiVS5 mikroalaşımlı çeliğin işlenebilirliği için düzlem yüzey simetrikfrezeleme işlemleri için kesme derinliği (0,4- 0,6- 0,8 ve 1 mm), ilerleme hızı (160, 200,250 ve 315 mm/min) ve kesme hızı (70, 90, 100 ve 140 m/min) talaş kaldırmaparametreleri değiştirilerek talaşlı işlenebilirliği incelenmiştir.Kesme parametrelerine ( Kesme hızı, lerleme hızı, Talaş derinliği ) bağlı olarak eldeedilen kesme kuvvetleri (Fx, Fy ve Fz) ve ortalama yüzey pürüzlülük değerleri (Ra), eldeedilen deney verileri grafiklere dönüştürülerek meydana gelen değişimler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTIn this study, 38MnSiVS5 microalloyed steel is used popular in natural gas and oilpipes, couplings and automotive industry.Experiments on machining with symmetric face milling process are done using PVDcoated hard metal inserts. In these experiments, TAKSAN universal milling machine(having digital axis measurement tools, 63 mm diameter cutting tool, 8 inserts) andKSITLER 5011B type force dynamometer and Surftest 211 type surface roughnessequipment are used.To investigate the machinability of 38MnSiVS5 microalloyed steel, cutting depth forsymmetric face milling processes (0,4- 0,6- 0,8 and 1 mm), feed rate (160, 200, 250 and315 mm/min) and cutting speed (70, 90, 100 and 140 m/min) in chip removal parametersare changed for every case.Cutting parameters (cutting speed, feed rate, depth of cut) depend on cutting forces(Fx, Fy ve Fz) values and average surface roughness (Ra) values, analysis of experimentsresults has been evaluated with graphics using obtaining experimental data.