Triklosanın elektrokimyasal tayini için sensör hazırlanması
Sensor preparation for electrochemical determination of triclosan
  1. Tez No: 879491
  2. Yazar: RÜMEYSA ÇETİNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada geniş spektrumlu antibakteriyel ve antifungal bir bileşik olan triklosanın (TCS) analizi için kolay ve seçici Bluetooth destekli bir elektrokimyasal sensör hazırladık. Laboratuvarda üretilmiş yüzey baskılı elektrot (LabSPE), serigrafi tekniği kullanılarak çeşitli iletken mürekkeplerin (karbon ve gümüş) polikarbonat yüzeyine biriktirilmesiyle hazırlanmıştır. Daha sonra LabSPE üzerindeki çalışma elektrotunun yüzeyi, Ni katkılı Ag2S (Ni-Ag2S) ve kitosan (Chit) içeren bir kompozit ile modifiye edilerek TCS'nin elektrokimyasal olarak tespiti için uygun hale getirildi. Algılama materyalinin yapısal ve morfolojik karakterizasyonu FT-IR, XRD, XPS, TEM, FE-SEM ve WCA analizleri ile gerçekleştirildi. Ni-Ag2S miktarının, Chit miktarının, kompozit film kalınlığının ve tampon çözeltinin pH'sının hazırlanan sensörün elektrokimyasal sinyali üzerindeki etkisi de optimize edildi. Ni-Ag2S-Chit kompoziti ile modifiye edilmiş yüzey baskılı elektrot, 0,02 nM'lık düşük gözlenebilme sınırı ile 0,005 μM-90 μM'lık bir konsantrasyon aralığında önemli bir sensör performansı sergilemiştir. İki ticari ürün ile gerçekleştirilen gerçek numune analizlerinde TCS miktarı başarıyla tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we prepared an easy and selective Bluetooth- assisted electrochemical sensor for the analysis of triclosan (TCS), a broad-spectrum antibacterial and antifungal compound. The laboratory- fabricated screen printed electrode (LabSPE) was prepared by depositing various conductive inks (carbon and silver) on the polycarbonate surface using the screen printing technique. Then, the surface of the working electrode on LabSPE was modified with a composite containing Ni-doped Ag2S (Ni-Ag2S) and chitosan (Chit), making it suitable for the electrochemical detection of TCS. Structural and morphological characterization of the sensing material was carried out by FT-IR, XRD, XPS, TEM, FE-SEM and WCA analyses. The effect of the amount of Ni-Ag2S, the amount of chitosan, the composite film thickness and the pH of the buffer solution on the electrochemical signal of the prepared sensor was also optimized. The Ni-Ag2S-Chit composite modified screen-printed electrode demonstrated significant sensor performance in a concentration range of 0.005 μM-90 μM with a low detection limit of 0.02 nM. The amount of TCS was successfully determined in real sample analyzes performed with two commercial products.