İkinci tür süperiletkenlerde yüksek sıcaklıkta vorteks dinamiği
Vortex dynamics in type II superconductors at high temperatures
  1. Tez No: 198389
  2. Yazar: SELÇUK HACIÖMEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHİN AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZETİKİNCİ TÜR SÜPERİLETKENLERDE YÜKSEK SICAKLIKTA VORTEKSDİNAMİĞİII. tip süperiletkenler ile ilgili deneyler, ancak sistemin süperiletken kalmaya devamedebildiği 100 K gibi düşük sıcaklıklarda yapılabilmektedir. Bu deneylerde sıcaklığınyükseltilmesiyle süperiletkende direnç gözlenmiş, bu direnci engellemek için de sistemdengeçen manyetik akı kuantalarını süperiletken içinde belli bölgelerde sabitleme yolunabaşvurulmuştur.Çalışmamızda, oda sıcaklığındaki muhtemel süperiletkenlik durumunda II. tip birsüperiletkenin davranışını bilgisayar ortamında canlandırıldı ve bundan yola çıkaraksüperiletkenin yüksek sıcaklıklardaki davranışına dair çıkarımlarda bulunuldu.Sonuç olarak, oda sıcaklığı gibi süperiletken için çok yüksek olan sıcaklılarda manyetikakı kuantalarının hareketliliğinin fazlaca arttığı ve dolayısıyla direncin kaçınılmaz olduğugözlendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTVORTEX DYNAMİCS IN TYPE II SUPERCONDUCTORS AT HIGHTEMPERATURESExperiments with Type II superconductors can be done only at low temperaturesaround 100 K, at which the system can still remain as a superconductor. In theseexperiments, resistance has been observed as a result of increase in the temperature and itis found favorable to pin the magnetic flux lines on certain sites within the superconductor.In our study, behaviour of type II superconductors in the possible case ofsuperconductivity at room temperature has been simulated and then we reached someresults related to the behaviour of type II superconductors at high temperatures.Consequently, at high temperature such as room temperature, it has been seen thatthe activity of the magnetic flux lines increases too much and that, resistivity is inevitible intype II superconductors.