Kinaldin (quinaldine) molekülünün titreşimsel spektrumunun, kuantum kimyasal hesaplama yöntemleriyle yorumlanması
An interpretation of the vibrational spectrum of quinaldine by quantum chemical calculations
- Tez No: 198491
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞEN ERBÖLÜKBAŞ ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, kinaldin (quinaldine C10H9N) molekülünün titreşimsel spektrumu,kuantum kimyasal hesaplama yöntemleri ile yorumlanmıştır. Gaussian 03 paketprogramı kullanılarak kinaldin molekülünün geometri optimizasyonu ve titreşim dalgasayıları hesaplanmıştır. Ab- initio yöntemler içerisinde, Hartree-Fock (HF) yöntemi 6-31G++(d,p) baz seti, Yoğunluk Fonksiyon Teorisi (DFT) yöntemi ile 6-31G+(d), 6-31G+(d,p), 6-31G++(d,p), 6-311G(d,p) ve 6-311G++(d,p) baz setleri, MP2 (2. dereceMoller-Plesset Pertürbasyon Teorisi) ile 3-21G baz setleri kullanılarak kinaldinmolekülünün titreşim frekans ve kipleri hesaplanmıştır. Ayrıca molekülün toplam enerjidağılımları (TED) hesaplanmış ve titreşim kipleri belirlenmiştir. Deneysel olarakkinaldin molekülünün Jasco 300 FT-IR spektrometresi kullanılarak 400-4000 cm-1bölgesinde FT-IR spektrumu kaydedilmiş, deneysel frekanslarla teorik frekans değerlerikarşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the vibrational spectrum of quinaldine molecule was interpreted byquantum chemical calculations. All vibrational frequencies and geometry optimizationcalculations were performed by `Gaussian 03? packet program. The vibrationalfrequencies and modes of quinaldine molecule have been calculated using the ab-initiomethods including Hartree-Fock (HF) with 6-31G++(d,p) basis set, Density FunctionalTheory (DFT) with 6-31G+(d), 6-31G+(d,p), 6-31G++(d,p), 6-311G(d,p) and 6-311G++(d,p) basis sets and MP2 with 3-21G basis set. In addition, the total energydistributions (TED) of the quinaldine molecule have been calculated and vibrationalmodes have been determined. The FT-IR spectrum of quinaldine was recorded by Jasco300 FT-IR spectrometer in the range 400-4000 cm-1 and experimental results werecompared with the theorical results.