Eğimli alanlarda peyzaj onarım tekniğinin Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu yerleşkesi örneğinde irdelenmesi
Evulation of landscape reclamation technique at slope areas in the case of Çanakkale Onsekiz Mart University Terzioğlu
- Tez No: 198592
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TANAY BİRİŞÇİ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
ÖZYüksek Lisans TeziEĞİMLİ ALANLARDA PEYZAJ ONARIM TEKNİĞİNİN ÇANAKKALE ONSEKİZMART ÜNİVERSİTESİ TERZİOĞLU YERLEŞKESİ ÖRNEĞİNDE İRDELENMESİFatma BERBERLER ÇETİNKAYAÇanakkale Onsekiz Mart ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüPeyzaj Mimarlığı Anabilim DalıDanışman: Doç. Dr. Tanay BİRİŞÇİ YILDIRIMİnsan başlangıçta bir parçası olduğu doğa ile uyum içerisinde yaşarken, insan zekasıile ortaya çıkan teknolojik ve bilimsel gelişmeler onu yavaş yavaş doğadan uzaklaştırmış,insanın yaşam süresinin doğurduğu zararların sonuçlarını göremeyecek kadar kısa olması, çokkarmaşık yapıya sahip ekosistemlerin bozulmalarının uzun bir süreci kapsaması ve bozulansistemlerin kendi kendilerini yenilemelerinin olanaksız ya da bozulmadan daha yavaşgerçekleşmesi nedeniyle uzun süre doğaya verdiği zararın ayrımına varamamıştır.Çeşitli nedenlerle bitki örtüsü kaldırılan, kazılan, yığılan toprak yığınları eğime debağlı olarak önemli ölçüde erozyona uğrar. Erozyon şiddetinin çok fazla olduğu ülkemizdeerozyonun önlenmesi için birçok yöntem ve materyal kullanılmakla birlikte bitkilemeçalışmalarının önemi anlaşılamamış ve kullanımı yaygınlaşmamıştır. Oysa etkin bir erozyonkontrolünü sağlayan bitkilerle yapılan peyzaj onarımına gereken hassasiyet gösterilirsedoğaya verilen zarar en aza indirilip, gelecek nesillere daha sağlıklı bir çevre bırakılabilinir.Terzioğlu Yerleşkesi'nin topoğrafyasının hareketli olması ve yerleşkenin kuruluolduğu arazinin erozyona açık olması gibi nedenlerden dolayı bu tez çalışması bundan sonrayapılacak olan yapısal ve bitkisel uygulamalar da, erozyonla mücadelede ve onarımındakaynak olacaktır.2005, 119 sayfaANAHTAR KELİMELER: Erozyon, peyzaj onarım tekniği, bitkilendirmeIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster ThesisEVULATION OF LANDSCAPE RECLAMATION TECNIQUE AT SLOPE AREAS INTHE CASE OF ÇANAKKALE ONSEKIZ MART UNIVERSITY TERZIOGLUCAMPUSFatma BERBERLER ÇETİNKAYAÇanakkale Onsekiz Mart UniversityThe Institute of Natural and Applied SciencesThe Department of Landscape ArchitectureSupervisor: Assoc. Prof. Dr. Tanay BİRİŞÇİ YILDIRIMWhile human were living in harrmony with the nature that they were part of, thetechnologic and scientific developments that formed with human inteeligence, graduallyaparted them from nature. Because the human life is too short to see the results of thedamages they brought and because the complex structured ecosystems deform slowly in sucha long time period, they couldn?t see damage they have brouht to the nature.The removed, exacavated, stuffed siols with varios reasons, get erosed bound to theslope. In our country where the erosion severeness is too much, while many methods andmaterials are used to prevent erosion, the importance of plantation haven?t been understoodand their usage haven?t been broadened. However, if the necessary sensitiveness is shown tolandscape reclamation to provide an affective erosion control with plants, a more healthyenvironment can be left to the next generations.This thesis study is going to be a resource in the structural applications, plantationsand in the management and reclamation of erosion to be made in the future because thetopography of the Terzioğlu Campus is sloped and because the land that the campus is built isopen to erosion.2005, 119 pagesKEY WORDS: Erosion, landscape reclamation tecnique, plantingIV