Ege bölgesi tekstil ve konfeksiyon sanayiinde eğitim istihdam ilişkisi
Education-employment relationships in the textile and ready made clothing industry of aegean
  1. Tez No: 63227
  2. Yazar: YÜCEL UYANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TURAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Genel anlamıyla“kişilere kazandırılacak zihinsel ve beden sel yeteneklerin tamamını kapsayan her türlü yetiştirme faaliyeti”olarak tanımlanabilen eğitimin, nitelikli insangücü yetiştirmek üzere yapılan bir yatırım olarak görülmesi, toplumsal yapının karmaşıklaşması ve buna paralel olarak, yeni ekonomik ve sosyal yapıların ortaya çıkması, eğitim-istihdam ilişkisine yönelik görüşlerin çeşitlenmesine neden olmuştur. Eğitim ile istihdam arasındaki ilişkileri farklı yönleriyle ele alan ve eğitim yoluyla kazanılan niteliklerin işgücü piyasasındaki fonksiyonlarını değişik açılardan değerlendiren görüşler bulunmak tadır. Bu görüşler, eğitime yüklemiş oldukları fonksiyonlar açısından; Beşeri Sermaye Kuramı, Dualist (İkili) İşgücü Piyasası Kuramı, Eleme Hipotezi, Kuyruk Hipotezi ve Radikal Bölünmüş İşgücü Piyasası Kuramı olarak adlandırılmaktadır. Türkiye'de, konumuz açısından, eğitim sistemi ile bu sistem den mezun olan kişilerin işgücü piyasası içerisindeki durumları arasında uyumsuzluğun bulunduğu bir yapı bulunmaktadır. İşsizlik sorununun yanısıra talep edilen nitelikte eleman bulunmasından dolayı boş işlerin olduğu çarpık bir görüntü içerisinde bulunan işgücü piyasasında, eğitimin gerekli olduğu noktasında bir görüş birliği mevcuttur. Bu çalışmamızda Türkiye'de genel makro veriler ışığında, işverenlerin“eğitim”ve eğitimin istihdam politikaları içerisindeki yerinin belirlenmesi amacıyla Ege Bölgesi Tekstil ve Konfeksiyon Sanayiinde bulunan işverenler arasında bir araştırmayı kapsamaktadır. iişletmelerde bulunan her bir kadro seviyesinin gözönünde bulundurulması suretiyle yapılan çalışmada, işverenlerin, eğitime yaklaşım açıları farklılaşmaktadır. Ancak, herhangi bir eğitimi gerektirmeyen ve nitelik sahibi olmayan kişiler tarafından yapılacak işlerin iyice azaldığı günümüzde, işverenler eğitinim farklı yönlerini ele almış olsalar da, bunun önemli bir faktör olduğu yönündeki yaklaşımları, bu araştırmada da somut olarak ortaya çıkmaktadır. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With general meaning, education is defined as“all kind of training activities that cover entire mental and physical abilities, de sired to be given to individuals”and it can be seen as an investment directed to train manpower to have qualifications. In view of the so cieties structure that became complex and in parallel to it, the new economic and social structures tat are formed it can be seen that the views on education employment relationship also become varied. The relationship between education and employment, is taken as a topic and is looked into it from different angles. There are views that asses, the gained abilities through education, by loo king at the functions in the labor market. These views, by looking at the functions expected of the education, can be termed as Human Capital Theory, Dualism (Binary), Labor Market Theory, Hypothesis of Screening, Queuing Hypothesis and the Radically Segmented Labor Market Theory. In Turkey, based on our subject, there is a place where there is incompatibility, between the educational system, the persons gra duating from this system and the conditions prevailing in the labor market. Along with the problem of unemployment, because of the fact that there is no labor with needed qualifications, many of the vacant positions, are in a rater awkward appearance in such a labor market and there is a unity of view that, education is necessary. In this study, under the light provided by the general macro data, with the purpose of determinig the place of employer, on the subject of“education”and the place of education in employment po- iiilices, a research is entered into, in Aegean Region, in the Textile and Ready Made Clothing Industry, by looking at the places of work which were covred in this sector and in this research scope. By taking every staff position in the enterprise into conside ration, the study conducted revealed that the approaches of employ ers have towards education are different. However, there is the fact that, there are little number of works that can be done by a person having no education and qualifications. Thus by taking the different aspects of education into consideration, their approach which is a important factor, is also put into open for every one to see, in an abstract manner, by conducting this study. IV