Bazı alkil sübstitüe piridintürevlerinin asitlik ve bazlık davranışlarının teorik olarak incelenmesi
Theoretical studies on acidity and basicity behaviors of some alkyl substituted pyridine derivatives
- Tez No: 198819
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEVRİM ÖZÖĞÜT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZETBu çalışmada bazı pridin türevlerinin termodinamik özellikleri MOPAC97Programında AM1ve PM3 yarı deneysel yöntemleri kullanılarak, MOPAC2002programında ise AM1, PM3 ve PM5 yarı deneysel yöntemleri ile hesaplanmıştır.Deneysel veriler ile teorik veriler arasındaki uyum değerlendirilmiştir.Çalışılan moleküllerin yarı deneysel yöntemler ile teorik olarak hesaplananasitlik sabitleri ( pKa ), proton ilgileri ( PA ), sübstitüent sabitleri ( Ï ) ve nükleofillikleri( n ) ile deneysel olarak bulunmuş asitlik sabitleri ve sübstitüent sabitleri arasında biruyum olduğu gözlenmiştir.Teorik hesaplamalarda, AM1 yöntemi ile hesaplanan sonuçların, deneyselsonuçlara daha uygun olduğu, PM5 metodu ile yapılan hesaplamaların ise, değer olarakdeneysel sonuçlara yakınlık gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARYIn this work , thermodynamic properties of some pyridine derivatives werecalculated theoreticaly using AM1, PM3 semi-empirical methods in MOPAC97 andAM1, PM3, PM5 MOPAC2002 . The parellelism between experimental and theoreticalresults were dicussed.It has been observed that the parellelism between the acidity constants (pKa),proton affinities (PA), substituent constants and nucleofilicities (n) the pyridinederivatives which were calculated on the computer using semi empirical methods andacidity constants. Substituents constants which were found by experimental methods.Theoritical calculation showed that, AM1 method gave the best fit to theexperimental values and PM5 method gave nearest result to the experimental values.