Pulslu plazma ile metal yüzeylerin incelenmesi
Metal surface treatment by pulsed plasma
- Tez No: 198820
- Danışmanlar: PROF.DR. NACİ EKEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZETPlazma kendine has özellikleri olan, maddenin yüksek enerjili halidir. Plazmanın bu enerjihalinden yararlanılarak, diğer klasik üretim yöntemleri ile mümkün olmayan üretimleryapılabilmektedir. Teknolojide ileri ülkeler, plazmadan imalat sektöründe çok geniş bir alandayararlanmaktadırlar[1].Plazma yüzey işlemleri değişik endüstriyel uygulamalarda kullanılır. Plazma ile yüzeyişlemlerinde malzemenin yüzey ve yüzeye yakın bölgelerinin yapısal özellikleri değiştirilerekaşınma, korozyon direnci ve yorulma mukavemeti artırılır[2].Titanyum ve alaşımlarının sahip oldukları yüksek mukavemet, üstün korozyon direnci vebazı durumlardaki kusursuz kriyojenik özellikleri nedeniyle havacılık endüstrisinde ve birçokkorozif çevrede yaygın olarak kullanılmaktadır[3]Bu çalışmada pulslu plazma kullanılarak titanyum metalinde anodizasyon işlemiyapılmıştır. Titanyum yüzeyindeki tabakaların mikro yapısını, fazlarını ve bu tabakaların eldeedilmesinde dikkat edilecek hususlar; pulslu plazma ile anodizasyon yönteminde etkili olan işlemsıcaklığı, basınç, işlem süresi, elektrotlar arası uzaklık gibi parametrelerin yüzey özelliklerininasıl değiştireceği üzerinde çalışılmıştır .
Özet (Çeviri)
SUMMARYPlasma is substance?s highly energetic state which has its own properties. By utilizing itsbeing highly energetic state, productions which are difficult to be achieved by other classicalproduction methods can be done. Technologically developed countries benefit from plasma in awide field in manufacturing sector.Plasma surface process? are used in various industrial applications. For instance; insurface process?, by using plasma, material?s structural properties of the surface and parts close tothe surface are changed and its endurance against corrosion, corrosion resistance and weariness isincreased.Because of their having a high endurance, outstanding corrosion resistance and perfectkriyojenic properties in some circumstances, titanium and its alloys are widely used in aviationindustry and many corrosive environments.In this study, by using pulslu plasma anodisition process was applied on titaniummetal. Micro-structure of the layers formed on the surface, their phases and the points to be paidattention in getting these layers; process temprature that is effective in pulslu plasma andanodisition methods, pressure, process period, how the distance between electrods can affect thesurface properties topics have been studied on.