Farklı aktivasyon yöntemleriyle geliştirilen aktif karbonlar ile sudan ağır metal giderimi
Removal of heavy metals from water with active carbons improvet by different activation methods
- Tez No: 198995
- Danışmanlar: PROF.DR. ÜLKER BEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
FARKLI AKTİVASYON YÖNTEMLERİYLE GELİŞTİRİLEN AKTİFKARBONLAR İLE SUDAN AĞIR METAL GİDERİMİİrfan AkikolKimya Mühendisliği, Yüksek Lisans TeziKarbon kökenli her maddeden üretilebilen aktif karbon, geniş iç yüzey alanına ve farklıçaplardaki gözenek yapısına sahip olduğundan gaz ve sıvı fazdaki organik ve inorganikmaddeleri adsorplama kapasitesi fazladır. Bundan dolayı aktif karbonlar evsel ve endüstriyelatıkların içerdiği organik ve inorganik kirleticilerin gideriminde kullanılmaktadır.Nikel gümüş rafinerilerinde, elektrokaplamada, çinko dökümlerde ve pillerde geniş kullanımalanı olan bir ağır metaldir. Dolayısıyla insan sağlığı ve çevreye zararlı etkileri olduğundançevreye deşarj edilmeden önce belirli değerlere indirilmelidir.Bu çalışmada, ticari aktif karbonun elektrokimyasal oksidasyon ve nitrik asit aktivasyonukullanılarak aktive edilmiş formları kullanılarak sulu çözeltiden nikel (II) iyonu giderimiçalışılmıştır. Yapılan deneylerde pH ve başlangıç adsorbent konsantrasyonundaki değişiminadsorpsiyona etkileri gözlenmiştir.Kesikli gerçekleştirilen sorpsiyon deneylerinde farklı yöntem ve sürelerde aktive edilenadsorbanların nikel (II) tutma kapasiteleri belirlenmiş, Langmuir ve Freundlich izotermlerineuygunluğu izlenmiştir.Anahtar Kelime: Adsorpsiyon, Aktif karbon, Ni(II) giderimiJÜRİ:1. Prof. Dr. Ülker BEKER (Danışman) Kabul tarihi: 03.10.20052. Prof. Dr. Cemalettin YAMAN Sayfa Sayısı: 633. Doç. Dr. Seyfettin ERTURAN
Özet (Çeviri)
REMOVAL OF HEAVY METALS FROM WATER WITH ACTIVE CARBONSIMPROVED BY DIFFERENT ACTIVATION METHODSİrfan AkikolChemical Engineering, M.S. ThesisActivated carbons are carbonaceous materials with highly developed internal surface area andporosity that can be applied in both gas and liquid phase applications. In recent years, avariety of conventional granular activated carbons and ion exchange resins have been used inwater treatment and to treat a wide range of domestic and industrial effluents containingorganic and inorganic pollutants.Nickel is a toxic heavy metal that is widely used in silver refineries, electroplating, zinc basecasting and storage battery industries. The chronic toxicity of nickel to humans and theenvironment has been well documented. It is essential to remove Ni (II) from industrialwastewater before being discharged.In this study, commercial activated carbon has been used for the removal of nickel (II) fromaqueous solution by adsorption. Also activated carbon was prepared by activatingelectrochemical oxidation and HNO3 oxidation has been used to remove nickel (II) fromaqueous solution. The effects of the pH and initial adsorbent concentration are investigated.The effect of the nickel adsorption capasity were investigated in an agitated batch reactor andthe Langmuir ve Freundlich adsorption isotherms were developed.