Evidence fora novel bacteriophage from Moraxella catarrhalis
Moraxella catarrhalis'den edinilen yeni bir bakteriyofaj'a dair bulgular
  1. Tez No: 199033
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DR. KAMRUDDİN AHMED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
1980'li yıllara kadar solunum yollarında yerleşik zararsız bir bakteri olarak bili-snen Moraxella catarrhalis, solunum yolları enfeksiyonu ve otitis media'nın başlıcasnedenlerinden biridir. Bu bakterinin virülens faktürleri ve patojenezi hakkındakiu obilgiler az sayıda olup son zamanlarda gerşekleşen patojenik dünüşumününc s o usü u uardında yatan nedenler bilinmemektedir. Bakteriyofajların bakteri virülensini,upatojenezin hemen her aşamasında kontrol edebildiği ürneklenmiştir. Bazı bak-s go steriyofajlar ise bakteriyel virülensin tek sorumlusudurlar. M. catarrhalis'inuyakın zamanda geşirdiği patojenik dünüşumün bakteriyofaj kaynaklı olduğunucg o us ü u gvarsayarak M. catarrhalis'in bakteriyofaj işerip işermediğini araştırdık. Buc c g sşalışmada, M. catarrhalis'in bakteriyofaja sahip olduğuna dair kanıtlar sunulmak-cs gtadır. Varolan bakteriyofajların salındığını destekleyecek şekilde, M. catarrhalisg ssıvı (broth) kültürlerinden elde edilen süpernatantların, yumuşak agar bakteriyaluu u skültürlerinin dağılmasına (lysis) yol aştığı güsterilmiştir. Bu süpernatantlardanuu g cg o s ufarklı morfoloji ve boyutlara sahip olan iki ayrı yapı birlikte izole edilmiştir.sBu yapılardan biri dsDNA diger uşu ise ssRNA olan nükleik asit fragmanlarıücü uelde edilmiştir. Patojenik ve patojenik-olmayan M. catarrhalis türleri arasindas uyapılan karşılaştırmalar, bu iki grup arasında RNA ve DNA miktarlarında belir-ssgin farklılıklar olduğunu güstermiştir. Elde edilen RNA ve DNA moleküllerining o s ukaynaklarının ortaya şıkarılması işin araştırmaların sürdürülmesi gerekmektedir.c c s u uuAnahtar süzcükler : Moraxella catarrhalis, bakteriyofaj, virülens.ou uiv
Özet (Çeviri)
Moraxella catarrhalis is one of the major causes of RTI and otitis media, whichwas known as a harmless inhabitant of upper respiratory tract until 1980s. Theknowledge on virulence factors, pathogenesis of this bacterium is scarce and thereason/(s) for recent pathogenic conversion of M. catarrhalis is/are not known.Several examples demonstrate that bacteriophages control bacterial virulence inalmost every step of pathogenesis. Number of bacteriophages are known to besolely responsible from bacterial virulence. We hypothesize that a bacteriophagemay be responsible for pathogenic conversion of M. catarrhalis, and we inves-tigated whether a bacteriophage is present in M. catarrhalis. In this study,evidence for a bacteriophage from M.catarrhalis is presented. Supernatants ofM.catarrhalis broth cultures were shown to cause bacterial cell lysis on soft agarcultures, indicating presence of bacteriophages released from them.