Design of buck converter for educational test bench
Eğitim amaçlı indirici dönüştürücü tasarımı
  1. Tez No: 199198
  2. Yazar: ÜMİT ERDEM KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRIM ÜÇTUĞ, YRD. DOÇ. DR. AHMET HAVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezde güç elektroniği ders laboratuvarlarında kullanılmak üzere indiricidönüştürücü devresi geliştirilmiştir. Bu amaçla ilk olarak indirici dönüştürücüdevresinin sabit durum ve küçük işaret analizleri gerçekleştirilmiş, sonrasındadevrenin açık ve kapalı çevrim kontrolleri geliştirilmiş ve simüle edilmiştir. Budoğrultuda devre üretilmiş ve test edilmiştir. Test ve simülasyon sonuçlarıkarşılaştırılmıştır. Son olarak, geliştirilen indirici dönüştürücü devresi ile öğrencininlaboratuvarda deney yapabilmesini sağlayacak bir deney prosedürü hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis a buck converter has been developed to be used as a test bench in powerelectronics laboratory. For this purpose, first, steady-state and small-signal analysesof a buck converter is carried out, then open-loop and closed-loop control of theconverter are developed and simulated. Then, the circuit is manufactured and tested.The test results are compared with the simulation results. Finally, an experimantalprocedure is prepared to enable the students to perform the experiment in thelaboratory with the test bench developed.