Basit sıra varsayımı altında çoklu karşılaştırma yöntemleri ve uygulaması
Multiple comparisions procedures and examples under simple order assumption
  1. Tez No: 199404
  2. Yazar: SÜMEYYE ÇINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ. JALE BALİBEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ivBAS T SIRA VARSAYIMI ALTINDA ÇOKLU KARŞILAŞTIRMAYÖNTEMLER VE UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Sümeyye ÇINARGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2007ÖZETBasit sıra alternatifli hipotezler, ortalamaları büyükten küçüğe ya da küçüktenbüyüğe sıralanması şeklinde tanımlanmaktadır. Bu sıra varsayımı altında ilkistatistiksel çalışmalar 1900'lü yıllara dayanmaktadır ve günümüze kadarbirçok ilerleme kaydedilmiştir. Bu çalışmanın amacı bahsedilen basit sıravarsayımı altında kullanılan yöntemlerden bazılarını irdelemektir. Bu amaçla,dört yöntem seçilerek, gerçek veri seti ile analizler yapılmıştır. Bu analizlersonucunda yokluk hipotezi reddedilebilinmiş ve verilerin geldikleri yığınortalamalarının basit sıraya uygun olduğu sonucuna varılmıştır.Bilim Kodu : 205.1.066Anahtar Kelimeler : Çoklu karşılaştırmalar, H yöntemi, Protected t-testSayfa Adedi : 68Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Jale BAL BEYOĞLU
Özet (Çeviri)
vMULTIPLE COMPARISIONS PROCEDURES AND EXAMPLES UNDERSIMPLE ORDER ASSUMPTION(M.Sc. Thesis)Sümeyye ÇINARGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTSimple ordered alternative hypotheses are defined as whose means areordered from the biggest to the smallest and vice versa. Under this simpleorder assumption, the first statistical studies date back to 1900s. Since thenthere have been lots of developments. The aim of this work is to examinesome of the methods used under simple order assumption. For this purpose,the analyses were made using the real-world data set by choosing fourmethods. As a result, the null hypotesis was rejected and it was concludedthat the population means which the data came from was suitable for simpleorder.Science Code : 205.1.066Key Words : Multiple comparisions, Prosedur H, Protected t-testPage Number : 68Adviser : Asst. Prof. Dr. Jale BAL BEYOĞLU