Su havzası yönetim sistemi ve Kırıkkale havzasının incelenmesi
System of water basin management and evaluation of Kırıkkale basin
- Tez No: 199415
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN HASDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Su, insanlığın en temel ihtiyaç maddesidir. Su kaynaklarının sınırlı hale gelmesiyle,mevcut kaynakların farklı kullanım amaçlarına uygun olarak korunması büyük önemteşkil etmektedir. Su kaynaklarının kullanımı ve geliştirilmesi çalışmalarında, sözkonusu kaynağın sürdürülebilir kullanımı ana prensip olarak benimsenmelidir. Havzaboyutunda yapılması gereken su kalitesi yönetimi de bu amaca yöneliktir. Su kalitesiyönetimi çalışması yürütülürken havzadaki su kaynaklarının bir bütün olarak elealınması gerekir.Ülkemiz hidrolojik açıdan 26 akarsu havzasına bölünmüştür. Havza bazında sukaynaklarının korunması açısından en etkin çözüm ``Entegre Havza YönetimModeli''dir. Bu yönetim modeli çerçevesinde su kaynaklarının geliştirilmesindensorumlu kurum ve kuruluşların çalışmalarının gözden geçirilerek bunların uyumlu halegetirilmesinin yanı sıra, havza sınırları dikkate alınarak havza içindeki tüm sukaynakları, kullanımları ve kirlilik durumlarının gözden geçirilmesi, problemlerin veuzun vadeli ihtiyaçların belirlenerek öncelik sırasına konulması amaçlanmaktadır.Bu çalışmada; Kırıkkale Havzası su kaynakları yönetimi havza temelindedeğerlendirilmiştir. Kırıkkale Havzasında yapılan analiz sonuçlarına göre; BOD5 2,8-27,6 ppm; TDS 785-4238 ppm; DO 0,2-6,5 ppm; NH3-N 0,068-5,7 ppm; NO2-N 0,014-0,070 ppm; o-PO4 0,02-0,87 ppm; Fe 0,63-15,34 ppm; Mn 0,01-0,10 ppm; Cr 0,005-0,037ppm belirlenmiştir.Anahtar Kelimeler : Havza, su kaynakları yönetimi, entegre havza yönetimmodeli
Özet (Çeviri)
Water is the basic necessity substance of humanity. The protection of existingwater resources for various uses has a great importance since those resources isgetting scarce in the world. The main principle in the studies of the protectionand development of the water resources should be the sustainability of thoseresources. The main objective of the water quality management in basindimension is the sustainability as well. The water resources in a particular basinshould be held as a whole in a water quality management study.Our country is divided into 26 river basins. The most efficient solution forprotection of water resources is the implementation of a well-designed``Integrated Basin Management Model??. Within the framework of thismanagement model, activities of the institutions responsible for the developmentof water resources should be reviewed, and in addition to harmonization ofthese activities, all the water resources in the basin, their utilization andpollution states must be reviewed taking into consideration the borders of thebasin. Problems and long-term demands should be determined in priority.In this thesis study, Kırıkkale Basin was evaluated in terms of water resourcesmanagement. According to the analysis results which were measured inKırıkkale Basin was determined BOD5 2,8-27,6 ppm; TDS 785-4238 ppm; DO0,2-6,5 ppm; NH3-N 0,068-5,7 ppm; NO2-N 0,014-0,070 ppm; o-PO4 0,02-0,87ppm; Fe 0,63-15,34 ppm; Mn 0,01-0,10 ppm; Cr 0,005-0,037 ppm.Key Words : Basin, management of water resources, integrated basinmanagement model