Total diz artroplastili hastalarda kinematik ve dinamik davranışların incelenmesi
Investigation of the dynamic and kinematic behaviour in patients with total knee arthroplasty
- Tez No: 199421
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞEFAATDİN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
ivTOTAL D Z ATROPLAST L HASTALARDA K NEMAT K VE D NAM KDAVRANIŞLARIN NCELENMES(Yüksek Lisans Tezi)Umut ALTINKAYNAKGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETnsan dizi; karşılaşılan ağrı, yıpranma ve fonksiyon kısıtlılığı durumlarında,total diz artroplastisi cerrahi girişimi ile uygulanan diz protezi sayesindemekanik kısıtlılıktan kurtarılır ve yürüyüş tıbben normal ve konforlu halegetirilir. Normal veya patolojik yürüyüş, özel donanım ve yazılımlara sahipyürüme analizi laboratuarlarında tanımlanır. Yürüme analiz sistemleri; bir altekstremite modeli ve ters dinamik yöntemi ile eklemlerde oluşan momentlerihesaplar. Yürüme analiz sistemlerinin kullandığı alt ekstremite modelieklemlerde bulunan bağları ve eklem yüzeylerini ifade etmediğinden sagitaldüzlemde alt ekstremite modeli ve diz eklemi modeli birlikte kullanılmıştır.Böylece yürümenin fazlarında eklem yüzeylerinin ve bağlarının etkisi modeledahil edilmiş, diz protezi uygulananlarda karşılaşılabilecek, diz proteziparçalarının eklem ekseninden sapmaları incelenmiştir.vBu çalışmayla, hastalar üzerinde yapılan yürüyüş analizlerinden normal kabuledilen diz fleksiyon-ekstansiyon momentlerinin ve diz bağlarının boylarındakideğişimin ancak ideal diz protezi uygulamaları ile elde edilebileceği tespitedilmiştir.Bilim Kodu : 914.1.084Anahtar Kelimeler : Artroplasti, yürüme analizi, total dizSayfa Adedi : 109Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Şefaatdin YÜKSEL
Özet (Çeviri)
ivINVESTIGATION OF THE DYNAMIC AND KINEMATIC BEHAVIOURIN PATIENTS WITH TOTAL KNEE ARTHROPLASTY(M.Sc. Thesis)Umut ALTINKAYNAKGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTHuman knee becomes free of mechanical restriction by using knee prosthesis assurgical application (total knee arthroplasty) in cases of pain, wear andfunctional restriction; and patient?s gait becomes medically normal andcomfortable. Normal or pathological gait is determined in gait analysislaboratories equipped with special hardware and software. Gait analysissystems calculate moments occurring on articulations by a lower extremitymodel and inverse dynamic method. However, lower extremity model wherethose systems are used does not express ligaments of the articulations andsurfaces of articulations. In this study, lower extremity model and kneearticulation model are used together on sagittal plane. Doing this effects ofarticulation surfaces and ligaments could be included in the phases of gait. Inthis way, deviations of knee prosthesis components from articulation axis whichmay be encountered in knee prosthesis applications have been investigated.vIn this study, it has been observed in the cases that the required knee flexion -extension moments can only be obtained with an ideal knee prosthesisapplication and changes in the lengths of ligaments can occur within normalranges.Science Code : 914.1.084Key Words : Arthroplasty, gait analysis, total kneePage Number : 109Adviser : Assoc. Prof. Dr. Şefaatdin YÜKSEL