Gökçeyazı-Büyükdedeköy-İvriz-Halkapınar (Ereğli-Konya) çevresinin tektoniği ve jeolojik gelişimi
Tectonics and geological development of Gökçeyazi-Büyükdedeköy-İvriz-Halkapinar area (Ereğli-Konya)
- Tez No: 199738
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZETYüksek lisans Tezi GÖKÇEYAZI-BÜYÜKDEDEKÖY-İVRİZ-HALKAPINAR (EREĞLİ-KONYA) ÇEVRESİNİN TEKTONİĞİ VEJEOLOJİK GELİŞİMİAli ERGENSelçuk ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüJeoloji Mühendisliği Anabilim DalıDanışman: Prof.Dr. Yüksel AYDINKonya, 200781 SayfaÇalışma alanı Ereğli (KONYA)'nin yaklaşık 15 km güneydoğusunda,Gökçeyazı, Büyükdedeköy, İvriz ve Halkapınar köyleri çevresinde 162 km²'lik bir alanıkapsamaktadır.İnceleme alanının en yaşlı birimi Bolkar Grubu'na ait Üst Permiyen yaşlıdolomitik kristalize kireçtaşı ve mermerlerden oluşan Dedeköy formasyonudur. Bubirimin üzerine Alt-Orta Triyas yaşlı kuvarsit ara katkılı şistler ve fillitlerden oluşanGerdekesyayla formasyonu uyumlu olarak gelmektedir. Gerdekesyayla formasyonuüstte uyumlu olarak Üst Triyas yaşlı mermerlerden oluşan Berendi formasyonuna geçişgöstermektedir. Bolkar Grubu'na ait bu birimler tektonik dokanakla Üst Kretase yaşlıdunit, peridotit, serpantinit ve kireçtaşı bloklarından meydana gelen Alihoca ofiyolititarafından üzerlenmektedir. Alihoca ofiyoliti üstte Kampaniyen-Alt Paleosen yaşlıkonglomera, kumtaşı, marn, killi kireçtaşı ve çörtlü kireçtaşından oluşan Güneydağıformasyonu tarafından uyumsuz olarak örtülmektedir. Alt Paleosen-Orta Eosen yaşlı,konglomera, kumtaşı, çamurtaşı, kalsitürbidit, marn gibi sedimanter kayaçlar, spilitiklavlar ve büyük mermer olistolitlerinden oluşan Halkapınar formasyonu Güneydağıformasyonunu üzerinde uyumsuz olarak yer almaktadır. Halkapınar formasyonu kendiiçerisinde üç üyeye ayırtlanmıştır. Bunlar; çakıltaşlarından oluşan İvriz üyesi, kumtaşı,çamurtaşı, marn ardalanması ve bunların içersine yerleşmiş Berendi formasyonuna aitmermerlerden oluşan Gökçeyazı üyesi ve spilitik lavlardan yapılı Karatepe üyesidir.IIIHalkapınar formasyonu üzerine ise Oligosen yaşlı kumtaşı, çamurtaşı, killi kireçtaşı, dolomitikkireçtaşı, sölestinli kireçtaşı mercekleri, jips ve anhidritlerden meydana gelen Tapır formasyonuuyumsuz olarak gelmektedir. Tapır formasyonu üzerinde uyumlu olarak Üst Oligosen-AltMiyosen yaşlı kiltaşı, marn ve gölsel kireçtaşlarından oluşan Kurtulmuştepe formasyonu yeralmaktadır. Bu birim üstte uyumlu olarak Alt-Orta Miyosen yaşlı kumtaşı-şeyl ardalanmasındanoluşan Aktoprak formasyonuna geçiş göstermektedir. Aktoprak formasyonu üzerine ise uyumsuzolarak Üst Miyosen-Pliyosen yaşlı konglomeralardan oluşan Beştepeler formasyonu uyumsuzolarak gelmektedir. Tüm bu birimler üzerinde açılı uyumsuzlukla, her tür boyutta tutturulmamışmalzeme içeren Kuvaterner-Güncel alüvyonlar yer almaktadır.İnceleme alanındaki Üst Paleozoyik, Mesozoyik ve Tersiyer yaşlı birimler Alpinhareketlere bağlı olarak en az dört evreli kıvrımlanma (F1, F2, F3, F4) geçirmişlerdir. BolkarGrubu'na ait birimler başkalaşıma uğramış ve yapraklanmıştır.IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACTMaster?s Thesis TECTONICS ANDGEOLOGICAL DEVELOPMENT OFGÖKÇEYAZI-BÜYÜKDEDEKÖY-İVRİZ-HALKAPINAR AREA(EREĞLİ-KONYA)Ali ERGENSelçuk UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geological EngineeringSupervisor: Prof.Dr. Yüksel AYDINKonya, 200781 PagesThe study area, Ereğli, which is nearly 15 km southeast of Konya, covers an areaof 162 km2 around the Gökçeyazı, Büyükdedeköy, Ivriz villages and Halkapınar county.The oldest unit of the study area is the Dedeköy formation, consisting ofdolomitic crystallized limestone and marbles in upper Permian age that belong theBolkar Group. Over this unit, Gerdekesyayla formation which consists of lower-middleTriassic quartzite, schist and flysch lies conformably. This formation settles asconformable onto the Berendi formation consisting of upper Triassic marbles. Theseunits that belong to Bolkar group are overlied by the Alihoca ophiolites composed ofUpper Cretaceous old dunite, peridotite, serpentinite and marble blocks with tectoniccontact. Alihoca ophiolite is covered unconformably by Güneydağı formation consistingof Campanian-Lower Paleocene conglomerate, sandstone, marl, and argillaceouslimestone and cherty limestone. Halkapınar formation consisting of sedimentary rockslike Lower Paleocene-Middle Eocene conglomerate, sandstone, mudstone, calciturbitite,and marl, splitic lava, and large marble olistolites, covers the Güneydağı formationdisharmoniously. Halkapınar formation is divided into three groups which are İvrizmember consisting of conglomerate, Gökçeyazı member composed of alternatingsandstone, mudstone and marl and marbles belonging to Berendi formation locatedVwithin them, and Karatepe member consisting of spilitic lava. Tapır formation followsunconformably Halkapınar formation with Oligocene sandstone, mudstone, argillaceouslimestone, dolomitic limestone, Celestine lenses in limestone, gypsum and anhydrites.Kurtulmuştepe formation conformably comes over the Tapır formation which consists of upperOligocene-Lower Miocene claystone, marl, and lacustrine limestone. This unit is overlied by theAktoprak formation that consists of the alternation of Lower-Middle Miocene sandstone andshale conformably and then the Beştepeler formation is settled over the Aktoprak formationwhich consists of Upper Miocene conglomerate unconformably. Quaternary-Current alluviumsthat contain unattached materials in all size take place over all of these units with angularunconformityUpper Palesoic, Mesosoic, and Tertiary age units within the survey area have at least fourfolding stages (F1, F2, F3 and F4) depending on Alpine movements. Units belonging to BolkarGroup are metamorphosed and laminated.VI