Örenler Baraj Gölündeki Cyprinus carpio (L. 1758 Cyprınıdae)'nun toplam yağ asidi bileşiminin mevsimsel değişimlerinin belirlenmesi
Determination of seasonal variations of total fatty acids composition of Cyprinus carpio (L. 1758, Cyprinidae) living in Örenler Dam Lake
- Tez No: 199834
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZETYüksek Lisans TeziÖRENLER BARAJ GÖLÜ'NDEK Cyprinus carpio (L. 1758 CYPRINIDAE)'nunTOPLAM YAĞ AS D B LEŞ M N N MEVS MSEL DEĞ Ş MLER N NBEL RLENMESMehmet KARAÇALIAfyon Kocatepe ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüBiyoloji Anabilim DalıDanışman: Yrd. Doç. Dr. Sait BULUTBu çalışmada, Örenler Baraj Gölü'nde yaşayan Cyprinus carpio'nun kas, karaciğer ve ovaryumlarındakiyağ asitlerinin mevsimsel değişimleri incelenmiştir. Araştırmada kullanılan C. carpio örnekleri Ağustos2005 tarihinden itibaren üç aylık periyodlar halinde bir yıl boyunca Örenler Baraj Gölü'nden alınmıştır.Balıkların kas, karaciğer ve ovaryum dokularındaki yağ asidi kompozisyonu gaz kromatografisindebelirlenmiştir.Bütün dokularda yağ asidi oranları mevsimlere göre önemli derecede farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM. Sc. ThesisDETERMINATION OF SEASONAL VARIATIONS OF TOTAL FATTY ACIDSCOMPOSITION OF Cyprinus carpio (L. 1758, CYPRINIDAE) LIVING INÖRENLER DAM LAKEMehmet KARAÇALIAfyon Kocatepe UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesSupervisor: Assist. Prof. Sait BULUTIn this study, seasonal variation of fatty acid levels in muscle, liver and ovary tissues of Cyprinus carpiowas investigated. C. carpio samples have been obtained from Örenler Dam Lake in three-month periodsbetween August 2005 and 2006.