Fuzzy topolojik vektör uzayları
Fuzzy topological vector spaces
- Tez No: 199850
- Danışmanlar: PROF. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ivFUZZY TOPOLOJ K VEKTÖR UZAYLARI(Yüksek Lisans Tezi)Mehmet Akif ERCANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu tez çalışmasında fuzzy topolojik vektör uzayları teorisinden çeşitlimatematikçiler tarafından yapılmış olan çalışmaların bir derlemesi yapılmıştır.Tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişe yer verilmiştir. kincibölümde daha sonraki bölüme yardımcı olması için fuzzy küme, fuzzy nokta,fuzzy topoloji, fuzzy açık ve kapalı küme, fuzzy komşuluk, fuzzy süreklilik,fuzzy çarpım ve fuzzy bölüm uzayı tanımları verilmiştir. Son bölümde ise fuzzyalt uzay, konveks, dengeli, emen fuzzy kümeler, fuzzy topolojik vektör uzaylarıve fuzzy lineer topolojiler verilmiştir. Bunlarla ilgili bazı önermeler ispatlanmışve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir.Bilim Kodu : 403.04.01Anahtar Kelimeler : Fuzzy küme, Fuzzy topoloji, Fuzzy süreklilik, Konveks,Dengeli, Emen fuzzy kümeleri, Fuzzy komşuluk, Fuzzytopolojik vektör uzayıSayfa Adedi : 45Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil YILDIZ
Özet (Çeviri)
vFUZZY TOPOLOGICAL VECTOR SPACES(M. Sc. Thesis)Mehmet Akif ERCANGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOctober 2007ABSTRACTThis thesis is a compilation of the theory of fuzzy topological vector spaceswhich some mathematicians have studied on. There are three parts in thisthesis. The first part is the introduction. In the second part, the definitions offuzzy set, fuzzy point, fuzzy topology, fuzzy open and closed set, fuzzyneighborhoods, fuzzy continuity, fuzzy quotient and product space have beengiven to help to understand the next pards. Fuzzy subspace; convex, balanced,absorbing fuzzy sets, fuzzy topological vector spaces and fuzzy linear topologieshave taken part in the last part. Some propositions related to these subject havebeen proved and the relationships between them have been studied.Science Code : 403.04.01Key Words : Fuzzy set, Fuzzy topology, Fuzzy continuity, Convex,Balanced, Absorbing fuzzy sets, Fuzzy neighborhouds,Fuzzy topological vector spacesPage Number : 45Adviser : Prof. Dr. Cemil YILDIZ