Mikroalaşımlı çeliklerin işlenebilirliğinin takım ömrü ve yüzey pürüzlülüğü açısından değerlendirilmesi
The evaluation of machinability of microalloyed steels from the point of view of tool life and surface roughness criteria
- Tez No: 199849
- Danışmanlar: PROF. MAHMUT GÜLESİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
ivMİKROALAŞIMLI ÇELİKLERİN İŞLENEBİLİRLİĞİNİN TAKIMÖMRÜ VE YÜZEY PÜRÜZLÜLÜĞÜ AÇISINDANDEĞERLENDİRİLMESİYüksek Lisans TeziSadi ŞANGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜŞubat 2007ÖZETBu çalışmada orta karbonlu vanadyum mikroalaşımlı (38MnVS5) çeliğinişlenebilirlik özellikleri; takım aşınması ve yüzey pürüzlülüğü kriterleriaçısından değerlendirilmiştir. Kesici uç olarak Mitsubishi SNMG-MS120408 kodlu, P20 kaplamasız UTi20T, PVD yöntemi ile kaplanmış (Al,Ti)Nkoruyucu katmanlı VP15TF ve CVD yöntemi ile kaplanmış TiCN/Al2 O3 /TiNkoruyucu katmanlı UC6010 karbür kesici uçlar kullanılmıştır. Deneylerdekullanılan kesme parametreleri; kesme hızı 150-200-250-300-400 m/min,ilerleme hızı 0,15-0,25-,035 mm/rev ve 2,5 mm sabit kesme derinliğikullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; tüm kesici takımlar için, kesmehızının düşmesiyle, takım ömrü belirgin bir şekilde artmıştır. PVD yöntemiile kaplanmış (Al,Ti)N koruyucu katmanlı VP15TF kesici takım, tümtakımların kullanıldığı 150 m/min kesme hızı değerinde diğer kesicitakımlara göre daha yüksek takım ömrü sergilemiştir. VP15TF ve UC6010kesici takımlarda krater aşınması gözlenmez iken, yan yüzeyde aşınmakriterine ulaşıncaya kadar düzenli bir aşınma gözlenmiş, kesici burnunda veyardımcı kesici kenara yakın yerlerde aşınmalar oluşmuştur. 0,35 ilerlemedeğerinde ve yüksek kesme hızlarında UC6010 kesici takımda ilavetenplastik deformasyon gözlenmiştir. En iyi yüzey pürüzlülüğünün eldevedildiği 250 m/min kesme hızında kullanılan kesici uçların çeşidine göre; eniyi yüzey pürüzlülüğü PVD yöntemi ile kaplanmış (Al,Ti)N koruyucukatmanlı VP15TF kesici takımla (0,73µm) elde edilmiştir. İlerlemenin yüzeypürüzlülüğüne etkisinin kesme hızından daha önemli olduğu sonucunavarılmıştır. ilerleme ile yüzey pürüzlülüğü arasında doğru orantılı bir ilişkivardır. İlerlemenin artmasıyla, yüzey pürüzlülüğü de artmıştır. Kesme hızıile yüzey pürüzlülüğü arasındaki ilişki 250 m/min kesme hızına kadar tersorantılı bu hızdan sonra doğru orantılı olarak gelişmektedir.Bilim Kodu :708.3.028Anahtar Kelimeler :Mikroalaşımlı çelik, işlenebilirlik, takım aşınması, yüzeypürüzlülüğüSayfa Adedi :133Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN
Özet (Çeviri)
viTHE EVALUATION OF MACHINABILITY OF MICROALLOYED STEELSFROM THE POINT OF VIEW OF TOOL LIFE AND SURFACEROUGHNESS CRITERIA(M.Sc. Thesis)Sadi ŞANGAZİ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTIn this study the properties of machinability of (38MnVS5) medium carbonvanadium microalloyed steel have been evaluated from the view of tool wearand surface roughness criteria. P20 grade uncoated UTi20T, VP15TF, (Al,Ti)Ncoated with PVD method, UC6010, TiCN/Al2O3/TiN coated with CVD methodas cutting inserts of Mitsubishi SNMG-MS 120408 have been used. The cuttingparameters used in the experiments are the cutting speeds of 150-200-250-300-400 m/min, feed rates of 0,15-0,25-,035 mm/rev and 2,5 mm cutting depth.According to the results tool life increased by decreasing the cutting speed forall the cutting inserts. The cutting inserts VP15TF (Al,Ti)N coated with PVDmethod had longer tool life than the other cutting inserts in the value of 150m/min cutting speed used for all cutting tools. The crater wear was not formedin VP15TF and UC6010 cutting inserts, but a regular wear was formed at theflank fase until reaching the wear criteria. The wears occured on the nose of theinsert and on the areas near the second cutting edge. In addition, plasticdeformation took place in the UC6010 cutting inserts with the feed rate of 0,35mm/rev and high cutting speed. The best surface roughness (as 0,73µm) wasobtained with the inserts VP15TF (Al,Ti)N coated with PVD method amongthe cutting inserts used with the cutting speed of 250 m/min. It was concludedviithat the effect of the feed rate on the surface roughness is more important thanthe cutting speed. There is a proportional relation between feed rate and surfaceroughness. The surface roughness increased with the increasing of the feed rate.The relation between cutting speed and surface roughness was inverslyproportional until 250 m/min, but after this cutting speed it was proportional.Science Code :708.3.028Key Words :Microalloyed steel, machinability, tool wear, surfaceroughnessPage Number :133Adviser :Prof. Dr. Mahmut GÜLESİN