Ankara yöresinde tüketime sunulan tavuklardan Campylobacter türlerinin izolasyonu
Isolation of Campylobacter species in retail chicken meats in region of Ankara
- Tez No: 199851
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAL YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ivANKARA YÖRES NDE TÜKET ME SUNULAN TAVUKLARDANCAMPYLOBACTER TÜRLER N N ZOLASYONU(Yüksek Lisans Tezi)Özge ERGÜLERGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, Ankara ilinde çeşitli kasap ve marketlerde satışa sunulan25' er adet kanat, but ve göğüs eti olmak üzere 75 adet tavuk etiörneğinde, bir mezbahadan kesim anında temin edilen 25' er adetkaraciğer ve barsak olmak üzere 50 adet tavuk iç organı örneğindeTermofilik türlerinin varlığı ile 5 antibiyotiğeCampylobacterdirençlilikleri araştırılmıştır. Aynı zamanda bu örneklerdeki koliformgrup mikroorganizma / E. coli sayısı da hesaplanmıştır. ncelenecekörnekler, steril koşullar altında en kısa sürede laboratuvara getirilmiş,aynı gün işleme alınmıştır. ncelenen 75 tavuk eti örneğinin 58' inden (%77,3) ve 50 tavuk iç organ örneğinin 49' undan (% 98) TermofilikCampylobacter türleri izole edilmiştir. Tavuk eti izolatlarından 121' i (%89,6) C. jejuni, 17' si (% 12,6) C. coli, 7' si (% 5,2) C. lari olaraktanımlanmıştır. ç organ izolatlarından ise 118'i (% 71,5) C. jejuni, 34' ü(% 20,6) C. coli, 13' ü (% 7,9) C. lari olarak tanımlanmıştır. Tüm C. jejuniizolatlarının % 55' i biyotip 1, % 38' i biyotip 2, % 5' i biyotip 3, % 2' sibiyotip 4 olarak tanımlanırken C. coli izolatlarının % 86' sı biyotip 1, %14' ü biyotip 2 olarak C. lari izolatlarının % 75' i biyotip 1, % 25' i biyotip2 olarak tanımlanmıştır.vÇalışılan tüm izolatlar antibiyotiklerden sefalotine dirençli bulunurken,C. jejuni izolatları düşük oranda kloramfenikol (% 3,2), gentamisin (%3,6), eritromisin (% 4,3) antibiyotiklerine dirençli daha yüksek oranlarda,siprofloksasin (% 23,4) ve nalidiksik aside dirençli bulunmuştur. C. coliizolatları ise benzer olarak eritromisine % 2,25, kloramfenikole % 4,5,gentamisine % 6,8, siprofloksasine % 50,8, dirençli bulunurken, C. lariizolatları kloramfenikole %5, siprofloksasine % 60,7, doksisikline % 33,5oranında dirençli bulunmuştur.Çalışılan örneklerde E. coli / koliform grup mikroorganizma sayısı EMStekniğine göre 110,0 adet/gr arasında değişendeğerlerde hesaplanmıştır.Bilim Kodu : 203.1.010Anahtar Kelimeler : Campylobacter, tavuk eti, izolasyon,antibiyotik.Sayfa Adeti : 105Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Nihal Yücel
Özet (Çeviri)
viISOLATION OF CAMPYLOBACTER SPECIES IN RETAIL CHICKENMEATS IN REGION OF ANKARA(M.Sc. Thesis)Özge ErgülerGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, prevalance of Campylobacter species and their resistancedifferent antibiotics in total number of 75 chicken meat samplesconsisting of 25 wings, 25 thighs, 25 breasts , collected from differentmarketplaces and butchers, in total number of 50 inner organ samplesconsisting of 25 intestines and 25 livers, collected from slaughterhouseduring slaughtering process, in Ankara was performed. At the sametime in this samples the number of coliform group microorganism / E.coli was also counted. The samples were brought to the laboratoryunder sterilized conditions and examined at the same day. On 58 (77,3%) ones examined 75 chicken meat samples and on 49 (98%) onesexamined 50 inner organ samples thermophyllic Campylobacter spp.were isolated. From those isolates, 121 (89,6%) ones of chicken meatisolates were defined as C. jejuni, 17 (12,6%) isolates as C. coli, 7 (5,2%)isolates as C. lari. Besides, 118 (71,5%) inner organ isolates weredefined as C. jejuni, 34 (20,6%) isolates as C. coli, 13 (7,9%) isolates asC. lari. While 55 % of all the isolates of C. jejuni were identified asbiotype 1, 38 % as biotype 2, 5 % as biotype 3, 2 % as biotype 4, 86 % ofall the isolates of C. coli of as biotype 1, 14 % as biotype 2, all C. lariisolates 75 % as biotype 1, 25 % as biotype 2.viiIn the result of antibiogram tests it was seen that all the isolates thatwere resistant to cephalothine to which all thermophilliccampylolobacter are naturally resistant as known. A few C. jejuniisolates were resistant to chloramphenicol (3,2 %), gentamicin (3,6 %),eritromicin (4,3 %), majorty isolates of C. jejuni were found as resistantto ciprofloxacin (23,4 %), and nalidixic acid (14,75 %). Besides, similarlyC. coli isolates were also determined as resistant to eritromicin (2,25%), chloramphenicol (4,5 %), gentamicin (6,8 %), ciprofloxacin (50,8 %),and it was obtained that C. lari isolates were resistant tocholaramphenicol (5 %), ciprofloxacin (60,7 %), doxicycline (33,55 %).In the performed samples, the number of E. coli / coliform groupmicroorganism was calculated by using Most Probable Numbertecnique. And, in conclusion it was obtained between 110,0 unit/gr .Science Code : 203.1.010Key Words : campylobacter, chicken meat, isolationPage Number : 105Advisor : Assoc.Prof.Dr.Nihal Yücel