Ankara Üniversitesi Eczacılık Fafültesi herbaryumu'ndaki leguminosae familyasına ait bitkilerin değerlendirilmesi
The evaluation of samples belongs to leguminosae family in herbaryum of the Faculty of Pharmacy University of Ankara (AEF)
- Tez No: 199854
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
ANKARA ÜN VERS TES ECZACILIK FAKÜLTESHERBARYUMU'NDAK (AEF) LEGUMINOSAE FAM LYASINA A TÖRNEKLER N DEĞERLEND R LMES(Yüksek Lisans Tezi)Suna YILMAZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETAEF'de bulunan Leguminosae familyasına ait 1624 bitki örneğinin incelenmesisonucu 54 cins ve bu cinslere ait 462 tür ve türaltı takson tespit edilmiştir.Toplam 111 tür Türkiye için endemiktir ve endemizm oranı % 24.02'dir. Ençok tür içeren ilk on cins şunlardır: Astragalus L. (126), Trifolium L. (47),Lathyrus L. (25), Vicia L. (23), Trigonella L. (25), Onobrychis Adans. (25 ),Medicago L. (15 ), Genista L. (11), Hedysarum L. (10), Lotus L. (6). Türlerinfitocoğrafik bölgelere dağılımı şöyledir: ran-Turan elementi 130 (%28.13),Akdeniz elementi 90 (%19.48), Avrupa-Sibirya elementi 30 (%6.48), bilinmeyenveya çok bölgeli olanlar da 212 (%45.91) dir. Toplam 54 tür toplandığı kare içinyenidir.Bilim Kodu : 203.1.017Anahtar Kelimeler : Revizyon, Leguminosae, AEF, Ankara, TürkiyeSayfa Adedi : 182Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Zeki Aytaç
Özet (Çeviri)
THE EVALUATION OF SAMPLES BELONGS TO LEGUMINOSAEFAMILY IN HERBARYUM OF THE FACULTY OF PHARMACYUNIVERSITY OF ANKARA (AEF)(M. Sc. Thesis)Suna YILMAZGAZI UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYOcak 2007ABSTRACTLeguminosae family was revised at AEF and found out that 1624 plantspecimens belonging to 54 genera and 462 taxa were deposited. Total 111 speciesare endemic for Turkey and rate of endemism is %24.02. The first ten generacontaining the most species are as follows: Astragalus L. (126), Trifolium L. (47),Lathyrus L. (25), Vicia L. (23), Trigonella L. (25), Onobrychis Adans. (25),Medicago L. (15), Genista L. (11), Hedysarum L. (10), Lotus L. (6). Thedistribution of species belonging to different phytogeographic region are asgiven below: Irano-Turanian 130 (%28.13), Mediterranean 90 (%19.48), Euro-Siberian 30 (%6.48) ,the others are wildspread or cosmopolits 212 (%45.91).Totally 54 species are new for the collected squares.Science Code : 203.1.017Key words : Revision, Leguminosae, AEF, Ankara, TurkeyPage Number : 182Adviser : Prof. Dr. Zeki Aytaç