Normlu lineer uzaylar üzerinde bazı nötrosofik yapılar
Some neutrosophic structures on normed linear space
  1. Tez No: 930818
  2. Yazar: ELİF AKAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABRİ BİRİLİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Topoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu yüksek lisans tezi dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde belirsizlik kavramından bahsedildi ve klasik mantık teorisinden nötrosofik mantık teorisine geçiş evresi kısaca açıklanarak örnekler üzerinden incelendi. İkinci bölümde lineer uzay, normlu lineer uzay; t-norm, t-co-norm; bulanık küme, aralık değerli bulanık küme, bulanık normlu lineer uzay; sezgisel bulanık küme, aralık değerli sezgisel bulanık küme ve sezgisel bulanık normlu lineer uzay tanımları verildi. Ayrıca nötrosofik küme, tek değerli nötrosofik küme, çok değerli nötrosofik küme, çok değerli nötrosofik boş küme ve çok değerli nötrosofik evrensel küme tanımları verildi. Üçüncü bölümde normlu lineer uzay üzerinde bazı nötrosofik yapılar incelendi. Nötrosofik normlu lineer uzay tanımı verildi. Nötrosofik normlu lineer uzaylarda yakınsak dizi, sınırlılık ve Cauchy dizisi tanımları verildi ve bu konuyla ilgili verilen teoremlerin ispatı incelendi. Nötrosofik normlu lineer uzaylarda tamlık tanımı verildi, bu konuyla ilgili teoremler verilip ispatı gözden geçirildi. Son bölümde ise tezden elde edilen sonuçlara yer verildi.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of four sections. In the first section, the concept of uncertainty is mentioned and the transition phase from classical logic theory to neutrosophic logic theory is briefly explained and examined through examples. In the second section, the definitions of linear space, normed linear space; t-norm, t-co-norm; fuzzy set, interval-valued fuzzy set, fuzzy normed linear space; intuitionistic fuzzy set, interval-valued intuitionistic fuzzy set and intuitionistic fuzzy normed linear space are given. In addition, the definitions of neutrosophic set, single-valued neutrosophic set, multi-valued neutrosophic set, multi-valued neutrosophic empty set and multi-valued neutrosophic universal set are given. In the third section, some neutrosophic structures on normed linear space are examined. The definition of neutrosophic normed linear space is given. The definitions of convergent sequence, boundedness and Cauchy sequence in neutrosophic normed linear spaces are given and the proofs of theorems given on this topic are examined. Completeness of the linear spaces with neutrosophic norms is given, the theorems related to this subject are given and their proofs are reviewed. In the last section, the results obtained from the thesis are given.