2-fenilfuran molekülünün yapısal, elektronik ve çizgisel olmayan optik özelliklerinin teorik incelenmesi
Theoretical investigation of structural, electronic and nonlinear optical properties of 2-phenylfuran molecule
- Tez No: 199855
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET BAHAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
iv2-FENİLFURAN MOLEKÜLÜNÜN YAPISAL, ELEKTRONİK VEÇİZGİSEL OLMAYAN OPTİK ÖZELLİKLERİNİN TEORİKİNCELENMESİ(Yüksek Lisans Tezi)Yasemin ŞAFAKGAZİ ÜNİVERSİTESİFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada 2-fenilfuran molekülü için yoğunluk fonksiyonu teorisi içindebulunan Becke'nin üç parametreli enerji fonksiyoneli (B3LYP), ikincidereceden Möller- Plesset pertürbasyon teorisi (MP2) ve Hartree-Fock (HF)metodu kullanılarak yapısal parametreler, elektronik ve çizgisel olmayan optiközellikler (NLO) tüm metodlar için 6-311++G(2d,p) temel seti ile hesaplandı.B3LYP/6-311++G(2d,p) yaklaşım metodunun üç farklı uygulamasında isegenellikle yakın sonuçlar gözlendi. Ayrıca B3LYP/6-311++G(2d,p) modelinin üçfarklı yaklaşımına (katı dönücü,FRZ1 ve FRZ2) ait hesaplamalar yapıldı vesonuçlar karşılaştırıldı. Ayrıca Möller-Plesset teorisi ve Hartree-Fockmetodunun, yoğunluk fonksiyonu teorisine göre birbirine daha yakın değerlerverdiği gözlenmiştir. Bu yöntemler arasındaki fark en çok HOMO-LUMOenerjileri hesabında ortaya çıkmıştır. Hesaplamalar GAUSSIAN 03W ileyapıldı.Bilim Kodu :202.1.008Anahtar Kelime : 2-Fenilfuran molekülü, B3LYP, PolarizebiliteSayfa Adedi : 90Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAHAT
Özet (Çeviri)
vTHEORETICAL INVESTIGATION OF STRUCTURAL, ELECTRONICAND NONLINEAR OPTICAL PROPERTIES OF 2-PHENYLFURANMOLECULE(M. Sc. Thesis)Yasemin ŞAFAKGAZI UNIVERSITYINSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, for 2-phenylfuran molecule the structural parameters, electronicand nonlinear optical properties (NLO) were calculated by using Becke threeparameter functional (B3LYP) within Hartree-Fock (HF), 2nd order Möller-Plesset perturbation theory (MP2) and the density functional theory (DFT),)methods. All of calculations were performed with the 6-311++G(2d,p) basis set.In addition, the calculations were studied including the three differentapplications of the approach B3LYP/6-311++G(2d,p) (the rigid rotate, FRZ1and FRZ2). In general, the three different calculation applications of theB3LYP/6-311++G(2d,p) were observed the similar results. Also, it was seen theMP2 theory and HF method?s results were more closer than DFT. The biggestdifferences between the calculations with DFT and the two others is HOMO-LUMO energy results. The calculations were studied via the GAUSSIAN03W.Science Code : 202.1.008Key Words : 2-phenylfuran molecule, B3LYP, Polarizability,Page Number : 90Adviser : Yrd. Doç. Dr. Mehmet BAHAT