Makine seçim probleminin çok kriterli karar verme yöntemiyle çözümü
Solving a machine selection problem with hierarchy grey relational analysis method
  1. Tez No: 199859
  2. Yazar: ALPTEKİN DEMİRAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SERPİL EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ivMAK NE SEÇ M PROBLEM N NH YERARŞ K GR L ŞK SEL ANAL Z YÖNTEM YLE ÇÖZÜMÜ(Yüksek Lisans Tezi)Alptekin DEM RAYGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜŞubat 2007ÖZETBu çalışmada; Otomotiv Yan Sanayi sektöründe faaliyet gösteren birüretim şirketinde yapılan makine yatırımı seçim problemine farklı biryöntem ile çözüm önerisinde bulunulmuştur. Çok kriterli karar vermeproblemlerine örnek bu Makine Seçim Problemi'nde, 5 ana grupta 27faktör açısından 3 alternatif makine karşılaştırılmış, böylece firmagereksinimlerine en uygun makinenin seçilmesi Hiyerarşik Gri lişkiselAnaliz Yöntemi ile sağlanmıştır. Çalışmada uygulanan bu yöntem, ilkdefa bir makine seçme problemi çözümünde kullanılmıştır. Hiyerarşikyapıda olması, kesin ve bulanık değerleri bir arada kullanması, kararanegatif etki eden kriterler ile pozitif etki eden kriterleri beraberdeğerlendirmesi ile bu yöntem sadece literatüre ciddi bir katkı yapmaklakalmayacak, gerçek hayat problemlerinde yaygın olarak kullanılanyöntemler arasına da girecektir. Ayrıca, uygulama alanı olarak sadecemakine seçim problemleri değil, herhangi bir seçim veya değerlendirmeproblemi için kolaylıkla kullanılabilecek önemli bir araç olacaktır.Bilim Kodu : 906.1.141Anahtar Kelimeler : Analitik hiyerarşi prosesi, hiyerarşik gri ilişkiselanaliz, makine seçim problemiSayfa Adedi : 72Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Serpil EROL
Özet (Çeviri)
vSOLVING A MACHINE SELECTION PROBLEMWITH HIERARCHY GREY RELATIONAL ANALYSIS METHOD(M.Sc. Thesis)Alptekin DEM RAYGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYFebruary 2007ABSTRACTThe purpose of this study is to propose a different method to solve themachine investment selection problem for a production companyoperating in Automotive Subsidiary Industry. In this multi-criteriadecision making problem, 3 alternatives were considered and they werecompared in terms of 27 factors in 5 main categories. Thus, the best fitfor the company?s needs has been determined by Hierarchy GreyRelational Analysis Method. The method applied in this study has beenused to solve the machine selection problem for the first time. Thisstudy will contribute not only to literature, but also it will be one of thecommon methods used in solving real-life problems with its hierarchicstructure, working with both crisp and fuzzy values and also taking intoaccount the criterias together, which are affecting the decisionnegatively or positively. Besides, application area of this method willnot only be machine selection problems, but also it will be an importanttool to use easily in solving any selection or evaluation problem, too.Science Code : 906.1.141Key Words : Analitic hierarchy process, hierarchic grey relationalanalysis, machine selection problemPage Number : 72Adviser : Prof. Serpil EROL