Hava harekatında görüş ötesi angajman için genetik algoritma uygulaması
A genetic algorithm application for beyond vision engagement in air operation
  1. Tez No: 199882
  2. Yazar: HAMİT TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ AKCAYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
HAVA HAREKATINDA GÖRÜŞ ÖTES ANGAJMAN Ç N GENET KALGOR TMA UYGULAMASI(Yüksek Lisans Tezi)Hamit TOKGÖZGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada, hava harekatında önemli bir yer tutan ve savaş pilotlarınınkabiliyetlerini en üst düzeyde kullanmalarını gerektiren görüş ötesi angajmaniçin alternatif hareket tarzlarının üretilmesi genetik algoritma ilegerçekleştirilmiştir. Yerde ve havada konuşlu radarlar tarafından elde edilenverilerin işlenmesiyle oluşturulan harekat ortamı taktik resmindeki bilgiler,genetik algoritma ile değerlendirilmiştir. Geliştirilen uygulama ile harekatortamı iki boyutlu olarak simule edilmiş ve hedef seçiminde etkileyici faktörolarak değerlendirilen yön açısı, hız, irtifa, füze atma kararı ve hedefe uzaklıkmesafesi parametreleri genetik algoritma ile değerlendirilmiştir. Simülasyonsonuçları, çok sayıda parametrenin bulunduğu ve sürekli değiştiği bu türuygulamalarda genetik algoritmanın başarılı olduğunu göstermiştir.Bilim Kodu : 902.1.056Anahtar Kelimeler : Ağ Merkezli Harp, Optimizasyon Teknikleri, GenetikAlgoritma ,Görüş Ötesi AngajmanSayfa Adedi : 112Tez Yöneticisi : Doç. Dr. M. Ali AKCAYOL
Özet (Çeviri)
A GENETIC ALGORITHM APPLICATION FOR BEYOND VISIONENGAGEMENT IN AIR OPERATION(M.Sc. Thesis)Hamit TOKGÖZGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, alternative courses-of-actions for beyond-vision engagement,which is essential in air operations and require fighter pilots to use theircapabilities at the maximum level, are produced with genetic algorithm.Information of tactical picture of the operation area created by processing datagathered from early warning agents has been evaluated by genetic algorithm.Operation area has been simulated in two dimensional with developedapplication and important factors such as aspect angle, speed, fire missiledecision and distance from target for selection of target have been evaluatedwith genetic algorithm. Simulation results show that genetic algorithm issuccessful of dynamic applications with many parameters.Science Code : 902.1.056Key Words : Network Centric Warfare, Genetic Algorithm, OptimizationTechniques, Beyond Vision EngagementPage Number : 112Advisor : Assoc. Prof. Dr. M. Ali AKCAYOL