Kuşburnu proteinlerinin bazı kimyasal ve fonksiyonel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some chemical and functional properties of rose hip proteins
  1. Tez No: 199919
  2. Yazar: MEHMET TOKATLI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. METİN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Rosa rugosa ve Rosa canina türlerine ait yağsız çekirdeklerin proteinleri pH10'da ekstrakte edilmiş ve pH 4'de izoelektrik çöktürme uygulanarak protein konsantratlarıhazırlanmıştır. Örneklerin meyve eti kısımlarından ise protein konsantratı üretilememiştir.Farklı parametrelerin (pH, sıvı/katı oranı, enzimler ve NaCl) ekstraksiyona etkisiincelenerek optimum koşullar belirlenmiştir. Bu koşullarda yapılan ekstraksiyonsonucunda elde edilen konsantratların fiziksel, kimyasal ve fonksiyonel özellikleribelirlenmiştir. Ayrıca protein konsantratları SDS-PAGE ile de analiz edilmiştir. R. rugosaprotein konsantratının R.
Özet (Çeviri)
Protein concentrates were prepared from the defatted rose hip seeds (Rosa rugosaand Rosa canina) by extracting at pH 10.0, and precipitating at pH 4.0. Protein concentratewas not produced from fraction of sample pulps. Different extraction parameters (pH,liquid/solid ratio, enzymes, and NaCl) were tested to determine optimum conditions forprotein extraction. The physical, chemical and functional properties of the resultingconcentrates were analyzed. SDS-PAGE analysis was also carried out. R.