Avrupa Topluluğu finansal raporlama standartlarının üye ülkelerdeki uyumlaştırma düzeyi ve Türkiye finansal raporlama standartları ile karşılaştırılması
- Tez No: 19993
- Danışmanlar: PROF.DR. NALAN AKDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 629
Özet
Avrupa Topluluğu, ülkeler üstü hukuksal bir oluşumdur. Bu oluşumun yönergeler ile ortaya konulan kararları, üye ülkelerin mevzuatlarına uyarlanmak zorundadır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Topluluğu Dördüncü ve Yedinci Yönergeleri ile şirketler ve şirket grupları bazında ortaya konulan finansal raporlama standartlarını, üye ülkelerce yapılmış bulunan uyarlamaları ve Türkiye finansal raporlama standartlarını inceleyerek birbirleriyle karşılaştırmaktır. Çalışma, Avrupa Topluluğu Dördüncü ve Yedinci Yönergeleri ile ortaya konulan finansal raporlama standartlarının açıklanması ile başlamaktadır. Bunu takiben, haklarında bilgi elde edilebilen üye ülkelerin finansal raporlama standartları incelenmekte ve bu standartlar, Avrupa Topluluğu finansal raporlama standartları ile karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma sonuçları, üye ülkelerin finansal raporlama standartları ile Avrupa Topluluğu finansal raporlama standartları arasındaki farklılıkları ve Topluluk standartlarının yetersizliğini gözler önüne sermektedir. Çalışmanın geri kalan bölümünde, Türkiye finansal raporlama standartları kapsamında Tekdüzen Muhasebe Sistemi, Sermaye Piya sası Kurulu ve Maliye Bakanlığı Muhasebe Standartları Komisyonu finansal raporlama standartları incelenmekte ve Avrupa Topluluğu standartları ile karşılaştırılmaktadır. Karşılaştırma, özünde Avrupa Topluluğu standartlarına uyumlu olan Türkiye standart larının, şekil yönünden bazı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The European Community is a legal institution that is superior to the member countries. Its decisions put forward by means of directives are to be adapted to the national legislations of the member countries. The objective of this study is to investigate the financial reporting standards directed to the companies and to the groups of companies, of The European Community included in The Fourth and The Seventh Directives, of the member countries together with the adaptations performed by them, and of Turkey, and to compare the country standards with those of The Community. The study starts with the explanation of the financial reporting standards of The European Community. Following this, the financial reporting standards of the member countries the related data about which could be obtained are examined and compared with those of The European Community. The comparision results designate the differences between the standards of the member countries and those of The Community and the inadequacy of the latter. In the rest of the study, the financial reporting standards of Tekdüzen Muhasebe Sistemi (Uniform Accounting System), Sermaye Piyasası Kurulu (Stock Exchange Association) and Maliye Bakanlığı Muhasebe Standartları Komisyonu (Accounting Standards Commission under Ministry of Finance), as the standards of Turkey, are examined and compared with those of The European Community. This comparision shows that Turkish financial reporting standards are conforming in quality to those of The European Community, but they are apart from them in shape. Ill