Farklı yaşlardaki değişik Rhizobium kültürleri ile aşılamanın ve çeşitli dozlardaki azotlu mineral gübrelemenin fasulye (Phaseolus vulgaris) bitkisinin kuru madde miktarı, simbiyotik özellikleri ve fosfor içeriği üzerine etkileri
Effects of Rhizobium inoculation with different isolates and ages and nitrogen fertilizer application with different doses on dry-matter content, symbiotic properties and phosphorus content of bean (Phaseolus vulgaris)
  1. Tez No: 131576
  2. Yazar: SERDAR BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. TÜLAY KIZILOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, aşısız uygulama olarak 5 farklı dozda (0.0, 2.5, 5.0, 7.5 ve 10.0 kg N/da) azotlu mineral gübrelemenin ve aşılı uygulama olarak 3 Rhizobium leguminosarum biov&r phaseoli (F 7, F 83, Ciat 899) izolatlannın 1, 3, 5, 7 ve 9 günlük kültürleri ile aşılamanın Şeker adi fasulye (Phaseolus vulgaris) bitki çeşidinin kök, gövde ve yaprak kuru madde miktarı, simbiyotik özellikler (nodul sayısı, nodul kuru madde miktarı, nodul azot içeriği, toplam azot içeriği ve simbiyotik etkinlik) ve fosfor içeriği üzerine etkilerini belirlemektir. Ayrıca etkinliği belirlenen bakterinin tesbit ettiği azot miktarının hangi dozdaki azotlu mineral gübrelemeye eşdeğer seviyede olduğunu bulmaktır. Araştırma sonucunda, fasulye bitkisinde en yüksek simbiyotik etkinliğe sahip olduğu tespit edilen Rhizobium leguminosarum biovar phaseoli Ciat 899 izolatının 5 günlük kültürleri ile aşılama işlemi bitkinin kuru madde miktarım, nodul sayısını, nodul kuru ağırlığını, nodul azot içeriğini, toplam azot içeriğini ve fosfor içeriğini artırmış, bu artışlar dekara 5 kg azotlu mineral gübreleme ile eşdeğer bulunmuştur. 2003, 105 sayfa Anahtar Kelimeler : Baklagil bitkisi, Rhizobium aşılaması, N2-tesbiti, kültür yaşı, simbiyotik özellikler
Özet (Çeviri)
The objective of this research was to determine effects of Rhizobium leguminosarum biovar phaseoii (F7, F83, Ciat899) inoculations with three different isolates and different ages (1, 3, 5, 7, and 9 days) and nitrogen fertilizer application with five different doses (0.0, 2.5, 5.0, 7.5 and 10.0 kg N per da) on dry-matter content of root and upper parts, symbiotic properties (number of nodules, dry matter of nodules, N contents of nodules and contents of total N of plants and symbiotic efficiency) and P content of Beans (Phaseolus vulgaris) and to compare the measured parameters with the results from the control group, and to obtain the equivalent mineral N dose to the N content in effective bacteria. The results of this study indicated that the maximum symbiotic effectiveness was obtained for 5-day Rhizobium leguminosarum biovar phaseoii Ciat 899 isolate in which dry matter content, number of nodules, nodule dry-weight, nodule N content, total N content and P content of beans increased. The increasing rates for the measured parameters in plants inoculated with bacteria were equivalent to those from plants with N-application with a rate of 5 kg N per da. 2003, 105 pages Key Words : Legume plants, Rhizobium inoculation, N2 fixation, culture age, symbiotic properties 11