The main principles of retrospective approach in automotive design
Araç tasarımında retrospektif yaklaşımın temel ilkeleri
- Tez No: 200020
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAN ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Adı-Soyadı: Berkan KAPLANOkul: zmir Yüksek Teknoloji EnstitüsüAnabilim Dalı: Endüstri Ürünleri TasarımıProgramı: Endüstri Ürünleri Tasarımı (Yüksek Lisans)Tez Başlığı: Araç Tasarımında Retrospektif Yaklaşımın Temel lkeleriÖZETBu tezde, retrospektif tasarımın otomotiv sanayisindeki anlamı EndüstriÜrünleri Tasarımı açısından incelenmiştir. Tezin ana amacı, otomotiv tasarımındakiretrospektif yaklaşımın genel ilkelerini belirlemektir. Bunun için birçok farklıtasarım alanından örnekler kullanılmış ve otomotiv tasarımdaki örneklerderinlemesine incelenmiştir. ?Retro? kelimesinin anlamı konusunda genel bir bilgi vebirçok tasarım alanında ne tür bir anlam içerdiğini verildikten sonar, güncel retroaraçlardan örneklerle otomotiv tasarımındaki retrospektif yaklaşımın üzerindedurulacaktır. Daha sonraki bölümde, retro araçlara iki örnek olan Chrysler PTCruiser ve Volkswagen New Beetle incelenecek ve retrospektif yaklaşımlarına gorekarşılaştırılacaktır. Bu bizim aynı katagoriye konsalar bile, retrospektifyaklaşımlarına göre herhengi bir aracın diğerinden ne kadar farklı olduğunuanlamamıza yardımcı olacaktır. Buna ek olarak, otomotiv tasarımında retrospektifyaklaşımın nasıl kullanacağını gösterebilemek için geçmişten bir Türk tasarımı olanAnadol Böcek retro olarak tekrar tasarlanacaktır. Son olarak, retrospektif otomotivtasarımı içerdiği derin anlam özetlenecektir.
Özet (Çeviri)
Name: Berkan KAPLANSchool: zmir Institute of TechnologyDepartment: Industrial DesignMajor: Industrial Design (Master)Title of Thesis: The Main Principles of Retrospective Approach in AutomotiveDesignABSTRACTIn this thesis, the meaning of retrospective design is studied in automotiveindustry from the industrial design point of view. The main purpose of this study is tofind out the main principles of the retrospective approach in automotive design. Inorder to do this, many examples from a variety of different design disciplines are usedand examples from automotive industry are deeply analyzed. After giving generalinformation about the meaning of the word ?retro? and what it means in design fordifferent design areas, it will be focused on the use of retrospective approach inautomotive design with reviewing the current examples of the retro vehicles. In thenext chapter, two current examples of the retro vehicle, Chrysler PT Cruiser andVolkswagen New Beetle, are going to be considered and they are compared to eachother according to their retrospective designs. This will help us to understand howretrospective approach differs from one design to another in automotive industryalthough they are put in the same category in general. In addition to that, there wickbe a case study of making a retrospective vehicle of an existed Turkish car from thepast, Anadol Böcek (1975), to practice to show how a retrospective approach can beapplied in automotive design. Finally, it will conclude the summary of theretrospective automotive design and what it contains in its deep meaning.