Fuzzy metrik uzayları
Fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 200044
  2. Yazar: YASEMİN AKMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
FUZZY METR K UZAYLARI(Yüksek Lisans Tezi)Yasemin AKMANGAZ ÜN VERS TESFEN B L MLER ENST TÜSÜOcak 2007ÖZETBu çalışmada bazı fuzzy metrik uzay tanımları incelenmiştir. Tez dörtbölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde girişe yer verilmiştir. kinci bölümdefuzzy küme ve fuzzy kümeler ile ilgili bazı tanım ve teoremler ele alınmıştır.Fuzzy topolojik uzay ve fuzzy kompakt uzay tanımları verilmiştir. Üçüncübölümde fuzzy metrik uzay-I tanımı incelenmiş ve her metrik uzayın fuzzymetrik uzay olduğu gösterilmiştir. Fuzzy metrik-I tarafından üretilen topolojive tam fuzzy metrik uzay tanımları verilmiştir. Ayrıca her fuzzy metrik uzayınHausdorff uzayı olduğu ispatlanmıştır. Dördüncü bölümde fuzzy metrik uzay-IItanımı ve metrik uzaydaki bazı temel kavramlar fuzzy metrik uzay-II deverilmiştir. Son olarak verilen bu iki fuzzy metrik uzay arasındaki ilişkilerincelenmiştir.Bilim Kodu : 204.1.132Anahtar Kelimeler : Fuzzy küme, fuzzy metrik uzay, tam fuzzy metrik uzaySayfa Adedi : 63Tezin Yöneticisi : Prof. Dr. Cemil YILDIZ
Özet (Çeviri)
FUZZY METRIC SPACES(M.Sc. Thesis)Yasemin AKMANGAZ UNIVERSITYINSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGYJanuary 2007ABSTRACTIn this study, definitions of some fuzzy metric spaces are investigated. The thesisconsists of four sections. In the first part the introduction takes places. In thesecond part fuzzy set and some definitions and theorems related to fuzzy setsare studied. Also fuzzy topological space and fuzzy compact space are given. Inthe third part definition of the fuzzy metric space-I is investigated and it isshown that every metric space is fuzzy metric space. Definitions of the topologyinduced by fuzzy metric-I and complete fuzzy metric space are given. Also it isproven that every fuzzy metric space is a Hausdorff space. In the last partdefinition of fuzzy metric space-II and some basic concepts in the metric spacesare given in the fuzzy metric space-II. Finally, relations between these two fuzzymetric spaces are investigated.Science Code : 204.1.132Key Words : Fuzzy set, fuzzy metric space, complete fuzzy metric spacePage Number : 63Adviser : Prof. Dr. Cemil YILDIZ