Fuzzy metrik uzaylar ve uygulamaları
Fuzzy metric spaces and applications
- Tez No: 233738
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMİL YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
- Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tezde, fuzzy multi metrik uzay kavramı literatürde ilk defa tanımlanmıştır.Fuzzy multi-metrik uzayların topolojik yapısı, bu uzaylarda yakınsaklık vesüreklilik gibi temel özellikleri verilmiştir. Ayrıca t-norm ve t-conormlarlasezgisel fuzzy metrik uzaylar arasındaki bazı ilişkileri örnekler ışığındaverilmiştir. Son olarak sezgisel fuzzy metrik uzaylarda Hausdorff metriğinkuruluşu detaylı bir şekilde verilmiştir. Sezgisel fuzzy metrik tarafındanindirgenen düzgünlük yapısı ile Hausdorff metrik tarafından indirgenendüzgünlük yapısı arasındaki ilişkiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the concept of fuzzy multi-metric space was defined first time inthe literature. Fundamental properties of fuzzy multi-metric spaces liketopological structure of fuzzy multi-metric space, convergence and continuitywere given. Furthermore, relationships between t-norms and t-conorms andintuitionistic fuzzy metric spaces were given in the light of examples. Finally theconstruction of Hausdorff metric in intuitionistic fuzzy metric space wasintroduced in detail. Some relationships between uniform structures induced byintuitionistic fuzzy metric and Hausdorff metric were given.