Beyşehir Gölü Mada Adası ağız özellikleri (İnceleme-metin-sözlük)
Beyşehir Lake Mada Island dialect featurs (Review-text-dictionary)
- Tez No: 733194
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT TOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Tezimiz, Türkiye'de üzerinde yaşam bulunan tek göl adası Mada Adası'nda yaşayan Tırtar ve Honamlı Yörüklerinin ağız özelliklerini tespit etmek üzere yapılmış bir derleme ve inceleme çalışmasıdır. Şarkikaraağaç sınırları içerisinde bulunan Mada Adası (Kumluca Mahallesi) kışları gölün donması, iletişimin kesilmesi ve yılın diğer zamanlarında da kısıtlı ulaşım yollarından dolayı kısmen izole yaşam örneğidir. Bu sebeple adada 2021 ve 2022 yıllarında süren bir derleme çalışması yapılmış derlenen metinler çevriyazı ve Times Turkish Transcripstion yazı stili ile bilgisayar ortamında yazıya geçirilmiştir. Beyşehir Gölü Mada Adası Ağız Özellikleri (İnceleme-Metin-Sözlük) adlı tezimiz, İnceleme bölümünden önce, Giriş bölümünde tezin amacı, yöntemi, kapsamı, bölgenin coğrafî, tarihî ve kültürel bilgileri ve bölgedeki Yörüklerin Anadolu'daki göç süreci hakkında bilgi verilmiştir. Metinlerden hareketle ses bilgisi (fonetik) ve şekil bilgisi (morfolojik) bağlamda inceleme gerçekleştirilmiş ve sonuç bölümünü de kapsayan bir İnceleme bölümü oluşturulmuş. Kayda alıp yazıya geçirdiğimiz bu metinlerden Sözlük ve Sözlük bölümü içerisinde Atasözleri ve Deyimler bölümü derlenmiştir. Bölgenin ağız özellikleri incelenirken kaynakça kısmında adı geçen coğrafî olarak yakın bölgelerdeki ağız araştırmaları dikkate alınmış ve Mada Adası ağız özellikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis is a compilation which is includes academic analysis and study to determine the dialect characteristics of the Tırtar and Honamlı Yoruks who are living on the only lake island in Turkey where is named Mada Island. Mada Island (Kumluca Mahallesi) is located within the borders of Şarkikaraağaç where is an example of a partially isolated life due to the freezing of the lake in winters, interruption of communication and limited transportation routes at other times of the year. Therefore, a compilation study was carried out on the island in 2021 and 2022, and the compiled texts were transcribed in the computer environment with the Times Turkish Transcription style. Before the analysis section, our thesis which is named Beyşehir Lake Mada Island Dialect Features (Review-Text-Dictionary) includes in the introduction section, information about the purpose, method, scope of the thesis, the geographical, historical and cultural information of the region and the migration process of the Yoruks in Anatolia. Based on the texts, an examination was carried out in the context of phonetics (phonetics) and morphology (morphological), and an analysis section was created that is also including the conclusion part. Proverbs and Idioms section within the Dictionary and Dictionary section was compiled from these texts that we recorded and put into writing. While examining the dialect characteristics of the region, the dialect studies in geographically close regions mentioned in the bibliography were taken into account and the dialects of Tırtar and Honamlı Yoruk, which are in danger of being lost, were identified and recorded under the name of Mada Island Dialect Features.